Mikor utazzak Japánba?

Bár a legtöbben sajnos csak a forró és esős nyári időszakban érnek rá a gyerekek iskolai szünete miatt utazni, érdemes átnézni az egész évi naptárat, hiszen Japán mindig érdekes úticél lehet, főleg annak függvényében, hogy ki merre szeretne menni és az ország melyik arcát szeretné jobban megismerni.

Cseresznyefa-virágzás, a szakuraszezon

Az örök klasszikus. Japánban a cseresznyefák csak szépen virágoznak két hétig, de a gyümölcsük legtöbb esetben ehetetlen. Ezt az apró, elmúló időszakot igazi ünnepként éli meg az ország és ahogy a virágzás halad délről északra, úgy tartanak fesztiválokat, tüzijátékokat, vagy csak ülnek ki a fák alá, hogy élvezzék a látványt. Ilyenkor előkerül minden fényképezőgép és az online fotóalbumok megtelnek rózsaszín virágos képekkel. Okinawa szigetén kezdődik a virágzás, amely nagyban függ a közvetlen előtte levő hetek időjárásától, illetve esőzés esetén hamarabb befejeződik, mint szokott, mert az esőcseppek elverik a virágokat. Februárban kezdődik a déli szigeteken és egészen május végéig elhúzódik, ekkor ér Hokkaidōra. A Hiroshimától Tōkyōig levő területen általában március végén kezdődik és április közepéig befejeződik, a Nagano környéki magasabb területeken csak áprilisban kezdődik. Minden évben vannak előrejelzések, de ez sajnos nem szentírás. Bár a TV-ben közvetítenek róla, ha elkezdtek kipattanni a rügyek, ez általában külföldieknek túl késői időpont, ilyenkor már az ember általában rendelkezik repülőjeggyel és vagy sikerült eltalálnia, vagy nem. A tavaszi időjárás egyébiránt kicsit kellemesebb, mint amihez Európában szokott az ember (bár tavaly pont hidegebb volt), cseresznyevirágokat általában maximum átmeneti kabátban tudunk nézegetni, de sokszor elegendő egy lazább pulóver is. Általában január végén kezdődnek a számolgatások, hogy mikor lesz ideális hozzá az idő.

 2017-es előrejelzés

Húsvét

Furcsa lehet, hogy szót ejtek erről, hiszen nem igazán tartják Japánban, viszont fontos lehet, mert még elkaphatunk akár cseresznyevirág-szezont is pár napra, illetve itt is hosszabb szünideje van a gyerekeknek, érdemes lehet beszélni egy ilyen útról otthon. További előnyei, hogy az időjárás már kellemesebb, mint itthon, viszont kint egyetlen napja sem ünnepnap (cserébe kevesebb szabadnapot kell kivenni a magyar munkáltatótól).

Golden Week

Ez a hét viszont Európában ismeretlen és bármennyire is sokszor lesz szabadnap Magyarországon egy hétköznapra eső május elseje, kifejezetten nem javaslom, hogy bárki ekkor utazzon. Japánban itt egymásra torlódik 4 ünnepnap is (amikből meglepően sok van egyébként), emiatt sokszor itt vesznek ki pár szabadnapot a helyiek, utazgatnak, főleg belföldön. A hotelszobák árai emelkednek, a vonatok tele lesznek. Őrület, inkább ne utazzunk április utolsó és május első hetében.

Május vége – június eleje

Nagyon jó időszak ismét, ekkor rózsaszín cseresznyevirágok helyett a lila fuji virága borítja be az országot, amelyeket egyes részeken (például egyből a Fuji oldalán, pedig semmi köze a hegynek a virághoz) nagyobb területeken termesztenek, ezért különleges látványban lehet részünk. További előny még, hogy egyrészt nincs annyi turista, mint máskor, viszont még nem érkezik meg ekkor az esős évszak. Ekkor már meg lehet tekinteni a Tottori homokmúzeumot (hatalmas, homokból készített szobrok, a múzeum maga viszont januártól áprilisig zárva van, ekkor készítik őket ugyanis az új évre, mindig új témában) és el lehet menni a Nagano közelében levő  hegyekbe busszal, ahol akkora hófalak között járkálhatunk, mint egy-egy budapesti emeletes ház.

Július -augusztus

Ideális ez a két hónap azoknak, akik két dolgot jól bírnak: a sok esőt és a nagy hőséget. Ezt úgy kell érteni, hogy patakokban folyik az emberről az izzadtság, amit egy érkező tájfun mos le rólunk. Jó hír, hogy a ruhánk hamar újra megszárad, hogy ismét kezdődhessen egy izzadós szektor. Egyébként a legtöbb fesztivált ekkor tartják szerte az országban, tele tűzijátékos mókákkal. Személy szerint nem javaslom mégsem ezt az időszakot, nagy hőség mellett bármikor előfordulhat talajcsúszás, kiönthetnek folyók, amik megkeseríthetik vagy ellehetetlenítik az utat (sok tájfun ideje alatt például törölnek repülőjáratokat, illetve leállítanak vonat vonalakat).

Obon-szezon

Egyes régiókban július közepén, máshol (inkább ez jellemező) augusztus közepén tartják, régi Buddhista ünnep, ez is olyan időszak, mint a Golden Week, sok japán megy nyaralni pár napra vidékre, az utazás nehézkesebb ilyenkor, nőnek a szállodaárak.

Momidzsi

Szeptemberben kezdődik az északi országrészben a fák leveleinek őszülése, ami délebbre egészen december elejéig elhúzódhat (+ Okinawa). Ekkor is olyan látványban lehet részünk a szelektív faültetéseknek köszönhetően, amit soha nem felejtünk el. Különösen jellemző a Fuji környékén levő tavakra és Nikkō környékére, hogy ősszel még szebbek, mint máskor. További érdekesség, hogy Japán egész jól átvette az amerikai Halloweent, tele vannak limitált kiadású tökös édességekkel, illetve október 31 környékén nagyon sok beöltözött embert láthatunk Tōkyōban, főleg a Shibuya-Shinjuku tengelyen mozogva, illetve Ōsakában a Dōtombori környékén.

a 2017-es őszi előrejelzés

December – január – február

Kevésbé izgalmas időszak, mint bármelyik másik, bár tény, hogy a karácsonyt és a szilvesztert egészen más köntösben ünnepelhetjük itt. Úgy értem, hé, hát hányan ettek már közületek eddig a KFC-ben karácsonyi vacsorát vagy esetleg epertortát szenteste? Fogadjunk, hogy nem sokan. Nem mondom, hogy erre sok európai vágyna, de ha mégis, akkor Japánban mindenféle hülyének nézés nélkül megteheti. További előny, hogy különleges kivilágítások sora van országszerte (bár november 1-én elkezdődik a kivilágítások és a karácsonyi díszek felhelyezése, de sokkal kevésbé zavaróan, mint Európában, kisebb helyekre koncentrálódva), ebbe beletartozik a Szivárvány-híd is, amelyet csak erre az alkalomra világítanak ki egyébként szivárványos fényforrásokkal, semmikor máskor az év során nem, illetve a parkok, zenés-fényes parkok, melyek ekkor élik legszebb időszakukat az év során (sokat be is zárnak máskor). Nagy hóra nem kell számítani, pár évente egyszer-egyszer havazik, főleg januárban, de akkor sem marad meg túl sokáig általában, kivéve, ha Hokkaidōra utazik az ember. Apropó, Sapporōban február elején tartják a hófesztivált, amikor jégből-hóból alkotott hatalmas szobrokat állítanak ki a város főterén, tényleg meseszép és egyedülálló program (van máshol is a világon, de itt tudunk a megtekintése után a világ legfinomabb sushijából enni). Ugyancsak ezekben a hónapokban kitűnő a hómajmok meglátogatása, hiszen ők általában a forró víz miatt ereszkednek le az emberek közé, a völgybe, ilyenkor hideg és havas minden, ők pedig fürdenek, tényleg úgy látjuk őket, ahogy a reklámokban mutatják (mi áprilisban voltunk, már túl meleg volt, a vízbe jóformán be se mentek és a medencék mellett nem volt hó sem, bár felfelé térdig érő hóban meneteltünk).