Bár időigényesebb, de néha megkerülhetetlen, hogy az ember busszal utazzon Japánban. Vannak helyek, amelyeket csak azzal tudunk megközelíteni, illetve vannak városok (pl. Kyoto), ahol kifejezetten javasolt inkább a buszok használata, mert sokkal kiterjedtebb a buszhálózat ott, mint a metró.
Cégektől függően lehetnek különböző használati utasítások egyes buszokra, de általában a buszozás folyamata így foglalható össze:
- Szállj fel a buszra a hátsó ajtón! (Ez kapásból ellentétes a pesti rendszerrel)
2. Ha jeggyel utazol, vegyél el egyet az automatából a bejárat mellett (belül), ha IC kártyával, akkor pedig csippantsd le az ott levő olvasón (ha nem teszed, leszálláskor lesz gond).
3. Ülj le egy szabad helyre, de ne tedd magad mellé a csomagodat, illetve hagyd szabadon az elsőbbségi ülőhelyeket.
4. A sofőr mellett balra fent táblán látsz egy táblát, ott írja, hogy mennyibe fog kerülni az utazás. Minden kis négyszögnél van egy szám, keresd ki azt, amelyik a te jegyeden szerepel és azt az összeget készítsd elő leszálláskor.
5. Figyeld a megállók nevét (legtöbbször digitális kijelzőn megy sorban és be is mondják, bár sokszor csak japánul), mert előtte jelezni kell, ha nem száll le senki és nincs is ott senki a megállóban, nem mindig állnak meg a buszok.
6. Ha nincs elég aprópénzed, szokott lenni egy váltó a sofőr mellett, de abba csak ezer yeneset lehet beletenni (és százasokra fogja váltani).
7. Leszálláskor dobd be a sofőr melletti dobozba a pontos menetdíjat (sokszor nem ad vissza a gép), illetve ha IC kártyát használsz, akkor újra olvastasd le a gépnél (ezt megteheted menet közben is, csak azután csináld, hogy az utolsó megállót elhagyta már a busz).
8. Sok buszon lehet a kártyára is tölteni, ilyenkor a sofőrnek kell jelezni, mit szeretnél (csádzsááá :D) és neki odaadni a pénzt, a különbözetet (az út árát) a gép automatikusan le fogja vonni egyből a gép a kártyáról (ez másik leolvasóval működik, szólj a sofőrnek feltétlen).
9. Az első ajtónál szállj le!
Sok városban távolságtól független, egységes jegyár van, ez általában 180-220 yen között váltakozik. Ilyenkor természetesen nem kell figyelni, mennyit fogsz fizetni, mert akármennyit utaztál a busszal, mindenképpen ugyanannyi lesz.
A fentiek alól sajnos van elég sok kivétel, például vannak buszok, amelyekre elöl kell felszállni, rögtön fizetni a díjat és hátul leszállni, figyeld a többieket, hogy hogyan viselkednek és hova állnak sorba.
Sokszor a busz nem fog elindulni, amíg mindenki le nem ült (ez főleg kis privát társaságokra jellemző) és rád fognak szólni, hogy ülj le, ha még a megálló előtt elkezdesz felállni és előre sétálni. Ha csak a megállóban állsz fel, a sofőr figyelni fog akkor is, nem fogsz fent ragadni 🙂