Amikor valaki elkezd álmodozni arról, hogy Japánba utazik, általában a Google segítségét kéri. Ez először nagyobb utazási irodákhoz fogja vezetni őt, ahol sokkoló árakkal találkozhat. Ezeknek az irodáknak nagyon sok olyan költsége van, ami esetemben nem áll fent, például irodát bérelni, több embert megfizetni. Én teljesen egyedül dolgozom itthonról vállalkozóként, ráadásul ez csak a másodállásom, így nálam jelentősen lehet spórolni, ezt fogom most végigvenni.
A teszt
Jelenleg a beutazási feltétel Japánba, hogy vagy legyen 3, WHO által elfogadott oltásod (kínai is jó, az orosz nem), vagy az utazás előtt teszteltetned kell saját költségen. Ennek ára Budapesten kb. 20 000Ft, de csak olyan laborban lehet készíttetni, ahol tisztában vannak a protokollal, ami Japánban szükséges (és angol nyelven kell kiadniuk), emiatt van, ahol 2000 Forinttal drágább.
A repülőjegy
Ennek megvétele úgy történik, hogy a csoport közösen megbeszéli, kinek mikor megfelelő az út. Nincs semmi kőbe vésve, általában nem KELL bizonyos napokon utazni, így kicsit flexibilis a csoport. Ez egyébként egyéni utazóknál is így van általában. Jelenleg elszálltak az árak sajnos, így kb. 400 000Ft alatt egyszerűen nem lehet megúszni.
A repülőjegy természetesen oda-vissza, minden adóval és illetékkel együtt ennyi, valamint benne van (általában) egy étkezés az első járaton, két étkezés a második, hosszabb járaton.
Tekintettel arra, hogy hány repülésen vagyok túl, azt hiszem, nyugodtan állíthatom, hogy egész jól kiismerem magam ebben a kerozinszagú világban (kép a repülési naplómról lentebb).
A szállás
Ez változó lehet, igényeknek megfelelően. Ha valaki szeretné kipróbálni a kapszulahotelt, ahol egyedül szállhat meg, akkor olyan napi 10000 forinttól már van rá lehetőség. Ha többen utaznak utasok (esetleg egy pár), akkor jobban megéri a hotelszoba, ez 23 000 forinttól reális. Általában több alternatívát keresek és megbeszéljük, ki mit szeretne. Ahol van rá lehetőség, ott kipróbáljuk a hagyományos szállásokat is. A pletykákkal ellentétben a szállások árai sem változnak szezonálisan, DE az lehetséges, hogy telítettségtől függően változik az ár (ahogy ez egyébként a repülőjegy esetében is áll). Ebben az esetben is lehet viszont alternatívákat keresni, erre vannak mindig megoldásaim. Nem szoktunk horror áron szobát bérelni. Olyan is volt, hogy összeálltunk és 1-1 éjszakát egy nagy szobában töltött 4-5 ember, akik önként választották ki, kik legyenek a hálótársaik.
[supsystic-gallery id=28]
Az étkezés
Azt szoktam mondani, hogy napi kb. 7500 forintnyi összegből már lehet intézni egy napi étkezést Japánban. Ez megint igény szerint változhat, nem muszáj együtt ennünk, nem muszáj ugyanazt és ugyanannyit ennünk, ki mennyit szán rá. Volt már utasom, aki szinte csak boltban vett készételeket evett (most az oka teljesen mindegy), az is működik és az olcsó is. Igyekszem úgy összeállítani, hogy legyen lehetőség sokféle ételt kipróbálni, mert Japán kulináris világa nem csak a sushiról szól.
[supsystic-gallery id=31]
A közlekedés
Távolsági közlekedésre vonatot vagy repülőt szoktunk kint használni, attól függően, hogy mi kifizetődőbb. Mivel az időnk záros, így ha vonat, akkor shinkansen, ahol csak lehet (sajnos azért ez nem mindig lehetséges), ha pedig shinkansen, akkor Japan Rail Pass. Ez annyival “olcsóbb” nálam, hogy én kikeresem, hogy a sokféle bérletből melyik a legkifizetődőbb (nem feltétlen kell egész országra szólót), illetve utánanézek, hogy hol nincs kezelési költség és ott vesszük meg, segítek a megvásárlásban vagy az is működik, hogy nekem utalja a pénzt valaki és én megrendelem, amennyiben Ausztriába olcsóbb a postaköltség és induláskor szépen mindenkinek kiosztom (nyilván ez csak csoportos út során működik). Mindenki kap egyébként egy műanyag, nyakba akasztható tartót is az útra, mivel nagyon kell vigyázni a bérletre, így nem ázik el, nem gyűrődik össze, valamint egy műanyag tartót a kinti mágneskártyának.
Városon belül is kiszámolom, melyik napon mennyibe fog kerülni a közlekedés, ha kell és létezik, akkor veszünk napi bérletet, de tényleg csak ha megéri. Erre más befolyásom nincs. Szerintem többet lát egyébként az ember, jobban megismeri az országot, ha tömegközlekedéssel mászkál, nem pedig busszal ráncigáljuk A-ból B-be, de ez teljesen szubjektív, van, aki azt a kényelmet szereti, mert valóban, az kevésbé problémás.
[supsystic-gallery id=30]
A belépődíjak
Teljesen pontosan megmondom, hogy mennyibe fognak kerülni az aznapi belépők, itt is van lehetőség néha kombinált jegyre, ennek is utánanézek. Utazás előtt már megmondom, hogy mennyi lesz egy napi költség. Csoportos úton aki nem szeretne valahova bejönni, vagy máshova szeretne adott idő alatt menni a közelben, arra is van lehetőség, ilyenkor átnézem ezt a verziót is. Van, ahova én sem megyek be, mert nem tudok mindenhol hozzáadni a bent töltött élményhez, ráadásul szabadabb, ha mindenki maga is felfedezi valamennyire a helyet. Egyéni utasokkal együtt beszéljük meg, merre fognak menni, mindenkinek a saját igénye szerint.
[supsystic-gallery id=29]
A munkadíjam
A fent említett dolgokat, valamint a szakképzett kíséretet én biztosítom, ez az én munkám, így ez az a költség, ami extraként jön arra, amiket eddig felsoroltam. Teljesen egyedül dolgozom, állítom össze az utakat, időt szánok mindenre, valamint kint vezetem az utasokat, igyekszem minden tőlem telhető információt is átadni, illetve kérdésekre válaszolni. Probléma esetén is én vagyok az első kapocs. Mivel sajnos én is pénzből élek, ez pedig egy szolgáltatás, így ezért elkérek némi pénzt, ez az összeg a kint töltött idő, illetve a költségeim összeadásából áll össze. A fő munkámban sajnos meg kell fizetnem valakit azért, hogy helyettem dolgozzon itt, így ennek vissza kell jönnie. Higgyétek el, nem ebből megyek Tahitire nyaralni 😀
Amennyiben valaki ezt meg szeretné spórolni, manapság már könnyen összeállíthatja az utat magának vagy akár az egész baráti társaságnak, mindenesetre szerintem alacsony óradíjjal dolgozom, legalábbis amennyi munkába kerül egy út, ahogy a párom mondaná, a Mekiben magasabb óradíjat kapnék.
Összefoglaló
Az új időszakban úgy fest, hogy egy 14-17 napos út egy főre kijön kb. 850 000 forintból, plusz az extra kiadások, étkezések, ajándékok, egyéb mütyürök vásárlása. Ebben benne van az én egy főre eső munkadíjam is.