Természetesen az utazás előtt utolsó 24 óráról lesz szó, nem kell megijedni, a Japánból történő elutazás előtti gyászos 24 óráról inkább nem beszélek, azzal küzdjön meg mindenki maga.
Elég nagy stressz lehet sok utazónak az, ha ilyen messzire repül (ráadásul sok utasom egyáltalán, vagy csak fapados géppel repült előtte), így nem árt, ha összeszedjük és még hideg fejjel átolvassuk, miket kell megtenni az utolsó napon. Feltételezem a cikk írásakor, hogy ekkorra már mindenki becsomagolta a poggyászát, aminek összeállításához itt írtam segédletet.
Tételezzük fel, hogy reggel indul a kimenő járatunk Budapestről, így előtte való reggel vagyunk, ekkor kell ezeket átgondolni:
Teendők az út előtti napon:
- Feltölteni minden elektromos eszközt (telefon, fényképezőgép, bármi más).
- Képernyőképeket csinálni a szállások közvetlen környékéről, hogy meg tudjuk mutatni valakinek, ha eltévedünk az utcán (Japánban nincsenek utcanevek, csak háztömbök).
- Az első szállás pontos címe és telefonszáma kelleni fog.
- Letölteni minden repülőjegyet pdf-ben, miután végeztünk a helyfoglalással és az online bejelentkezéssel.
- Google translate programjának letöltése, azon belül angol, magyar és japán nyelvek offline telepítése (van hangfelismerő is).
- Ha van online check-in, akkor megcsináltuk-e, ha nem, akkor még most gyorsan.
Ekkor még egyszer átnézhetjük a csomagokat, hogy mindent a szabályoknak megfelelően, illetve praktikusan pakoltunk-e, ehhez segítség itt.
Másnap reggel a gép indulása előtt 2-3 órával (légitársaságtól függ, mikor nyitja a kapukat) a reptéren kell lennünk. Kicsit jobb a helyzet, ha online becsekkoltunk, mert akkor választottunk ülőhelyet már ott és mindegy, mikor adjuk fel a csomagot.
Kijutás a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre:
- taxi – egyértelmű, drága, de 3-4 ember esetén már jobb, mint a többi változat, csak férjenek be a csomagok
- busz a Deák térről, relatív olcsó és hacsak nincs dugó, azért jól kiszámolva oda lehet vele érni
- saját kocsival – reptéri parkolóban hagyva a kocsit, ezekből sok áll rendelkezésre
- ismerős kocsijával – 5 perc ingyenes, így ki tud minket dobni az indulási oldalon, mindegy, melyik terminálról indul a gépünk
- reptéri kisbusszal – biztosan be fog férni a csomagunk és egész valószínű, hogy elérjük a járatot, címre jön, de több utas esetén már a taxi jobb
A Liszt Ferenc repülőtéri teendők:
- Érkezéskor a fenti nagy táblán ellenőrizni, mely pultok tartoznak a járatunkhoz, beállni az online check in feliratú sorba (ha megcsináltuk)
- Ha késel kicsit, nem gond, de a check in pult legkésőbb 30-40 perccel a gép indulása előtt bezár, mert ezután még van egy biztonsági ellenőrzés (ekkor te nem vagy ott) is a csomagoknak és ezeket be is kell még pakolniuk a gépbe, ez pedig időigényes, így ekkor lekésed a járatot
- Átszállásos jegynél ha bármelyik szektort nem repülöd le útközben, az egész oda-vissza jegy onnan törlődik (tehát ha a legelső járatot lekésed, a visszafelé út automatikusan érvénytelen)
- Útlevelet átadni, a nagyobbik csomagot feltenni a mérlegre
- Még egyszer átbeszélitek a nővérkével, hogy mi lehet nálad kézipoggyászban, de ha az én listám szerint pakoltál, akkor nem lesz gond, nem viszel fel tiltott anyagot
- Biztonsági ellenőrzés
- folyadékokat átlátszó, zárható zacskóban lehet felvinni, a tartály maga 100ml-es lehet (tehát mindegy, hogy fél literben egy deci van csak, azt kidobják) és 10db tartályka lehet fejenként
- üres flakont gond nélkül bevihetsz, amit megtölthetsz vízzel a mosdóban (én szoktam hozzá vinni pezsgőtablettát, csinálok innivalót és akkor kényelmesebben elvagyok, nem kell ugráltatni annyit a stewardesseket az 1 decis poharakkal)
- magasszárú cipőt, kabátot, övet, napszemüveget levenni, mobilt, kulcsot és bármi fémet mind egy tartóba tenni
- a kézipoggyászt egy másik tartóba és ki kell venni belőle a folyadékos zacsit (ha van) és a laptopot vagy touchpadet
- jelzik, ha át lehet menni
- szükség esetén ellenőrzik még egyszer a táska tartalmát
- segítség videó: https://youtu.be/CEdHJi8DAxc
- semmiféle kisollót vagy ilyesmit nem lehet kézipoggyászban felvinni, könyörtelenül elveszik, illetve visszaúton érdekes lehet, hogy elveszik a shurikent is, ha vennél, hiába játék csak (csipesz maradhat)
- A biztonsági ellenőrzés után következik az ország elhagyása, mint egy határátkelő, nem túl izgi (ha új útleveled van, mehetsz az automata kapukon át is)
- Eltöltöd az időt a benti részen, megcsodálod a méregdrága árukat a boltokban és a felszállási idő előtt kb. 30-40 perccel (megmondják majd pontosan) már a kapunál vársz, ahol beszálltok.
- Kapcsold le a telefonodon az internethasználatot, tiltsd le mindenhol, ahol csak lehet, Japánban bődületes ára lehet, ha véletlenül benyomódik (legjobb, ha előtte telefonon még Magyarországon letiltatod reggel a dátumig, amíg visszajössz).
Ha valaki esetleg izgulna, nyugodtan nyomtassa ki ezt a cikket és vigye magával, a kutya nem nézi, ki mit olvasgat és inkább akár egy cikis helyzet, mint egy komoly kellemetlenség vagy egy pánik jöjjön elő.