Repülés közben

Sok utazóm korábban egyáltalán nem repült vagy csak keveset és 1-2 órás időtartamokra, zömmel fapados gépekkel. Számukra sok újdonságot tartalmazhat egy 2 (4) + 9 (13) órás repülés, az átszállás, az egésznek a feelingje, az étkezések, a tennivalók és a megfelelő viselkedés. Ha te is keveset repültél még és akár még sose szálltál át, akkor neked is szól ez az írás.

Miután megvettük a repülőjegyet, sokáig kényelmesen üldögélhetsz, hiszen az utat én szervezem, téged csak megkérdezlek arról, merre szeretnél menni. Az út előtti 24-48 óra környékén megint beszélnünk kell, hiszen ekkor csekkolunk be online a kifelé menő repülőjáratokra. Légitársaságtól függ, hogy mennyi idővel előtte lehet, vannak olyanok, akiknél már ezelőtt az időpont előtt is lehet például helyet foglalni. Nagyon fontos, hogy korábban ne foglalj be helyjegyet, mert ekkor még fizetős lesz, viszont azzal nem dicsekednek a cégek, hogy az utolsó 1-2 napban ugyanezt ingyen is megteheted. Az online check-in folyamán meg kell adni az útlevélszámodat, a születési idődet (és néha a helyét), az útlevél lejártának a számát. Nagyon fontos, hogy a neved egészen pontosan úgy legyen beírva, ahogyan az útlevélben szerepel (és ne úgy, ahogy használod, mondjuk az egyik keresztnevedet lehagyva), mert ebből származhat kellemetlenséged. Az útlevélnek a japán törvények értelmében a tervezett visszautazás dátuma után 6 hónapig még érvényesnek kell lennie. Ekkor választjuk ki az ülőhelyet is és ez az utolsó pillanat arra, hogy egy esetleg szükséges diétás menüt válassz (ezt maximum 24 órával az első járat indulása előttig lehet megtenni).

Rokonok és barátok járatszám alapján a Flightradar honlapján a kereső segítségével láthatják élőben (onnantól kezdve általában, hogy a gép elgurult a kaputól), merre vagy úton épp, jobbra fent van a kereső.

Amikor beszállsz a gépbe, a csomagodat (inkább kettő, mostanában szerencsére ez a jellemző sok légitársaságnál) el kell helyezni a megfelelő tárolóhelyekre, ez a csomag méretétől függ. Ha vészkijárat sorában ülsz, akkor a lábadnál nem lehet semmi csomag.

A telefonodat és a laptopodat még felszállás előtt repülő üzemmódba kell tenned (kikapcsolni nem szükséges) és fel- és leszállás közben nem nyomkodhatod, el kell raknod. Ilyenkor nem működik a töltő sem, hiába van esetleg USB-csatlakozás az előtted levő ülésen vagy az ülésed karfáján. Amikor elérte a repülő az utazási magasságot, már nyugodtan nyomkodhatsz bármit, bár az előtted ülő háttámlájának nyomkodásáról lebeszélnélek (óvatosan azzal a kijelzővel, ha érintőképernyős).

Képtalálat a következőre: „airplane mode”

 

Fel- és leszállás közben:

  • az ülésed háttámlája legyen függőleges állásban (amennyire lehet)
  • legyél bekötve (és mindig máskor, ha ezt kéri a légikísérő vagy a kapitány)
  • az ablakredőny legyen kinyitva (vagy 787 Dreamliner gép esetén világosra állítva)
  • az asztalkád legyen felhajtva

Repülés közben legyél figyelmes utastársaiddal is és ha gyerekkel utazol, figyelj rá, hogy ő se okozzon másnak kellemetlenséget. A háttámlát csak annyira hajtsd hátra, amennyire valóban szükséges neked (és ne túl hirtelen, mert pl. ha laptopja van nyitva az asztalon, annak a keretét megrepesztheted, beakad az asztal és a szék támlája közé, az enyémmel majdnem megtörtént egyszer) és ha étkezés következik, hajtsd fel, mert mögötted is szeretnének kényelmesen enni. Jusson eszedbe, hogy ha szeretne kimenni valaki mondjuk WC-re a mögötted levő sorban, akkor ha a te támlád teljesen le van eresztve, akkor nagyon nehezen fogja tudni ezt megoldani, általában bele fog kapaszkodni emiatt a te székedbe.

Kivétel nélkül minden repülőn tilos a dohányzás, beleértve a mosdó területét és az elektromos cigarettákat is. Amennyiben az utóbbi engedélyezett mégis, erről értesíteni fognak vagy megkérdezheted az utaskísérőket.

Kapcsolódó kép

A kisebb, európai szakaszon repülő gépen nem mindig, a nagyon viszont mindig van szórakoztató egység az előtted ülő támlájában (fapadosokon nem mindig, de azzal ritkán repül valaki Európából Japánba, Ázsián belül már valószínűbb, pl. a Scootnak sincs). Általában számtalan filmet, zenét és sok játékot találhatsz rajta, néhány részt filmsorozatokból. A filmek legtöbbször a légitársaság anyaországának nyelvén, angolul és sokszor a célország nyelvén (esetünkben ugye japánul) elérhetőek. Sokszor van alattuk többféle felirat. Rossz hír, hogy magyarul beszélő vagy magyar felirattal rendelkező filmmel még egy repülés alatt sem találkoztam. A rendelkezésre álló lehetőségekről a légitársaság honlapján lehet informálódni, így előre kibogarászhatod, mit szeretnél majd megnézni. A hosszú járaton 2, maximum 3 filmre van idő. Szokott lenni többféle relaxálós és japán zene, ezeket nagyon ajánlom azoknak, akik aludni szeretnének, hiszen így a fülessel csökkentjük az esetleges kellemetlen zajokat (pl. gyereksírás). Ha étkezés jön, úgyis felébresztenek (ha más nem, azért, hogy hajtsd vissza az ülésedet).

az Air France aktuális filmkínálata

Az első gépen nagy étkezésre nem számíthat az ember, maximum valami rágcsa vagy egy szendvics lesz (legtöbbször húsmentes, vagy az is opció). Ahogy már jeleztem, van lehetőség mindenféle speciális étrendnek megfelelő menü választásához (térítésmentesen), itt van például a Finnair minden opciója:

A nagyobbik gépen már valószínűleg két étkezés lesz, egy reggeli vagy ebéd és egy vacsora vagy reggeli. Ezek teljes menüsorok lesznek, előétellel, desszerttel. Nem feltétlen szépek mindig, de nagyon finomak tudnak lenni. Általában van csirke, marha és hal opció (kettő a háromból), így egy kezdő angolos is tud választani (chicken, beef or fish), viszont nem szólnak előre mindig, ha az egyik csípős. Pár légitársaság kiad kis füzetecskét is, hogy mi lesz a menü az adott járaton, de ez nem annyira elterjedt. Ha mégis adnak ilyet, akkor az angolul, a célország nyelvén és a légitársaság anyaországának nyelvén lesz. Érdemes tudni, hogy ha valaki speciális menüt rendel, akkor azt a normál adagok előtt, külön nekik hozzák ki (az ülőhelyünkhöz van kötve az információ, így ha valamiért más ülésen ülünk, mint terveztük vagy ez csak az utazás előtt kevéssel változott meg, figyeljünk a légiutas-kísérőkre és jelezzük ezt).

Korlátlanul kérhetünk italt, akár alkoholosat is, de ettől óva intek mindenkit. 1-2 ital rendben van, de egyrészt az alkohol kiszárít, másrészt nem jó matt részegen papírokat kitölteni.

Én szoktam vinni az ilyen hosszú utakra magammal pár dolgot:

  • váltás zoknit és alsóneműt
  • nedves törlőkendőt
  • egy kis zacskót a szennyesnek (ebben lehet vinni a tisztát odafelé)
  • váltás pólót
  • USB-zsinórt töltéshez (és áramcsatlakozót is a reptéren töltendő időhöz)
  • valamennyi rágcsát
  • parfümöt
  • papucsot
  • fogkefe, kicsi fogkrémes tubus
  • saját fülhallgató és dupla-sima jack átalakító

A váltás zokni mostanában egy olyan darab, ami a nyomást segíti kiegyenlíteni, hogy kevésbé dagadjon be az ember lába. A kevés mozgás  és a szűk hely miatt normális, hogy vizesedik kicsit egyébként. Érdemes legalább kétszer felállni, a másodikat összeköthetjük egy egészségügyi sétával, amit érdemes az étkezés utánra tartogatni. Úgy szoktam, hogy eszünk, elviszik a koszos tálcákat és mikor a kocsit már hátratolták, akkor rögtön kimenni, ilyenkor általában még nincs sor, kicsit később szoktak szólni, hogy nemsokára leszáll a gép, na olyankor megtámadják az utasok a mosdókat (még egy WC, fehérneműcsere, kis mosakodás). Az első séta alkalmával pedig még az út elején lehet zoknit cserélni, itt lesz nagyon jó a nedves törlőkendő, hogy tisztán és frissen bújhassunk bele az új zokniba. A repülőtérre megérkezve jó nem vesztegetni ugyanis az időt, hiszen a kitöltött papírokkal egyből megyünk a beléptető kapukhoz, aztán aki lemarad, az akár egy órát is sorba állhat (ahogy az is, aki nem tölti ki még a repülőn az érkezési papírokat, amelyekről itt írtam részletesebben).

Elsőre lehet, hogy ez az egész útmutató nagyon sok információt tartalmaz, de higgyétek el, semmi ijesztő nincs az egészben, a repülés pedig nagyszerű élmény lehet, ha nem történik semmi gond. Ha mégis, csak jusson eszetekbe, hogy még soha nem maradt fent egyetlen gép sem 🙂