Szállástípusok

Ha a japán szállások csak a hotelekre korlátozódnának, akkor is bőven el lennénk látva lehetőségekkel, de akkora mázlisták vagyunk, hogy ennél sokkal színesebb a szállások palettája. Ahhoz viszont, hogy mindenki tisztában legyen azzal, mit szeretne, először is be kell mutatni a lehetőségeket.

A szobákban általában található vízforraló, teapor, néha kávépor is, még ritkábban akár tejszínpor és cukor is. Törülköző, fogkrém (kis tubusos), fogkefe, sokszor hajkefe (steril) vagy fésű, hajháló, ritkábban fülpucoló.Mindig van szinte hajszárító, tusfürdő, sampon és hajbalzsam is. Ha közös fürdő van, ott akadhat masszázsszék is, szauna, nagyítós tükör, testápoló krém. Nyugatiként furcsa elem lehet a steril papucs, cipőkanál, illetve a cipő szagtalanítására használatos spray, amiket a bejáratnál találunk. Sokszor adnak mindenkinek a tiszta törülközőn felül nyugati szálláson tiszta pizsamát és japános szálláson yukatát (egyszerű felöltő).

Ryokan (旅館)

6,000-40,000 fejenként
Ezek a tradicionális japán vendégszálló, hotelek, japán stílusú szobákkal. Nagyon ritkán van ilyen félig nyugati ágy is, de földön kell ülni az asztalnál és tatamival borított padló van. Sok ryokanban teljes ellátást adnak s nagyon sok már inkább onsen, ahol fürdő is van. Némelyik szálláson lehet privát fürdős szobát kérni, ez pároknak nagyon praktikus (egyébként a fürdők általában nemekre vannak választva), illetve tökéletes megoldást nyújthatnak tetovált embereknek, hiszen azt Japánban még mindig nem kedvelik. A foglalás gyakran problémás, sokszor csak a saját honlapjukon lehet, általában kizárólag japánul.
www.atami-sakuraya.com

Minshuku (民宿)

4,000-10,000 yen fejenként
Tévesen a minshukukat is ryokanoknak szokták nevezni, pedig annyi csak a hasonlóság, hogy tatami padló van sokszor és régi stílusú az épület maga. Általában családok vezetik. Egyenként változó, hogy van-e étkezés a szobához. Többet találhatunk nemzetközi foglalós oldalakon is, ez Japán válasza a bed and breakfast szállásokra. Nem mindig van a szobákhoz saját fürdőszoba, a fűtés gyakran nem megoldott. Gyakran közös japán stílusú fürdő (sento) található bennük, használata mindig benne van az árban (és néha WC jár a szobához és kézmosó, akár konyhasarok is, de teljes fürdőszoba nem). Általában már a bejáratnál le kell vennünk a cipőnket és ott hagyni. Amennyiben több szintes, lift nincs az épületben.

Nyugati hotel (ホテル)

8,000-50,000 yen szobánként
Főleg nagyobb városokban találunk nyugati mércével is átlagos hotelszobákat, ezek közepes vagy nagyobb méretűek, saját fürdőszobával rendelkeznek és természetesen minden magára valamit is adó hotellánc képviselteti magát az országban. Sokszor található bennük sento (melegített forró közös fürdő), de nem mindig ingyenes a használata a vendégeknek.

Business hotel (ビジネスホテル)

5,000-10,000 yen szobánként
Kisebb nyugati stílusú szobák. Ilyen lánc például a Route Inn, APA Hotel, Super Hotel és a Toyoko Inn, számtalan szállodával országszerte. Ha csak alvásra kell, tökéletesek, de sokszor két ember nagy bőröndje már kihívás, már ha ki is akarjuk nyitni bent. Egyszerre meg pláne.

Hostel (ホステル)

1,500-4,000 yen fejenként
Ez az egyik legolcsóbb szállástípus, általában emeletes ágyakon raknak össze 4-12 ágyas szobákban. Minden közepes vagy nagyobb városban találunk, van 1-2 különlegesebb, mint pl. a könyvtár témájú vagy a macskamenhely. Magánélet itt nem sok van. Létezik japános változat is, ilyenkor 4-5nm-es kis lyukat kapunk tatami padlóval, amiben a csomagnak is el kell férnie és a fürdőszoba használatához gyakran fél nappal előre egy listára kell feliratkozni, időre.

AirBnB

Az ár nagyon változó, luxustól, helytől, időszaktól függ.
Magánlakások, amelyeket kiadnak a tulajdonosaik. Nagyon gyakran teljes lakások tradicionális vagy modern kivitelben. 2018 júniusától lesz tökéletesen legális ez a fajta szállás, addig amolyan szürke zónában van a legtöbb szállás.

Kapszulahotel

3,000-4,000 yen fejenként
Ezek a szállások főleg férfi vendégekre rendezkedtek be, de vannak női változatok is a nagyvárosokban, illetve több szálláson külön emeleten szállnak meg a nők, illetve a férfiak. Egyetlen vegyes duplaágyas kapszulahotelről tudok, Tokyoban a Hotel Kiba, amelyben együtt alhatunk akár az ellenkező nemű párunkkal is és kétféle méretből is választhatunk. Mindig nemek szerint elkülönített közös fürdő és WC van és egy szekrényke jár az öltözőben mindenkinek (alvóruhát biztosítanak). Sokszor van TV a kapszulákban.

Templomi szállás (宿坊)

3,000-15,000 yen fejenként
Mostanában egyre könnyebb már az interneten akár angolul is foglalni templomokban szállást éjszakára, bár az ára gyakran még kicsit borsos. Általában benne van 2 vegetáriánus étkezés és a lehetőség, hogy csatlakozzunk a szerzetesekhez a reggeli imádkozáshoz. Leggyakrabban a Koya-hegy környékén találhatunk ilyeneket.

Manga kávézók (マンガ喫茶)

1,500-3,000 yen fejenként
Nem? Pedig igen. Ezek a helyek internettel és számítógéppel ellátott könyvtárak. Itt másképp néz ki az egész, mint megszoktuk, külön kis fülkéje van mindenkinek. Mangákat csak japánul fogunk viszont találni. Általában 24 órán át nyitva tartanak, van bent étel- és italautomata (mondjuk ez nagyon sok hotelben van a portán, főleg innivaló), illetve gyakran lehet automatából váltás fehérneműt, fogkefét, fogkrémet venni. Hátránya, hogy általában csak besétálva lehet helyet keresni és angolul ki sincsen írva rájuk, hogy ezek azok, amit keresnénk. Manapság a hajléktalanság egyik formája, sokan csak ilyet tudnak bérelni maguknak és konkrétan ilyen kis fülkékben élnek. Vannak nagyobb láncok, amikben érdemes próbálkozni, például a Manboo! vagy a Media Cafe POPEYE. A csomag elhelyezése problémás lehet. A dohányzás sok helyen megengedett és a zaj megnehezítheti az alvást, mivel az elválasztó falak nem érnek fel a plafonig. Van zuhanyzási lehetőség, de gyakran várni kell a fürdési lehetőségre. Inkább egy főnek éri meg, két fő áráért már kapunk egy kisebb szobát egy hotelben.

Love hotel (ラブホテル)

6,000-12,000 yen szobánként
Eredetileg nem turistáknak szánt hotelek, ide menekülhetnek a szülők (házastársak) és a rizspapír elválasztóelemek elől a párocskák. Sokszor anonim módon vehetők igénybe, automatánál kell fizetni, ha kocsival érkezne valaki, akkor táblácskával letakarhatja a rendszámát. A szobák japán viszonylatban hatalmasak és a berendezésük nem megszokott, szokott lenni pezsgőfürdő is, speciális világítások, illetve olyan dolgok, amik egy normális szobához nem járnak (óvszer, szexiruha-kölcsönző mappából választva, a TV-ben karaoke-lehetőség). Általában reggeli jár a szobákhoz (felhozzák a kért időpontban és leteszik a szobaajtó elé), viszont gyakran délután 6 előtt nem foglalhatjuk el a helyünket (szemben a rendes hotelek délután 2-3 órájával), cserébe viszont akár délig is maradhatunk másnap. Pár órás tartózkodásra is igénybe vehetők, viszont sokszor nehézkes a megközelítésük, vonatállomások közelében ritkán találunk. Egyre több lehetőség van ilyen hotelekben a foglalásra már a nemzetközi ilyen irányú honlapokon is, de a többségük még mindig csak a helyszínen intézhető. Nehézség lehet, hogy nem mindegyikben engednek több napi tartózkodást, tehát reggel ki kell pakolni belőle, este meg lehet vissza (na nem mindegyik hotelben).

Éjszakai busz

3,000 yentől egy útra egy főre
Ez az, amikor a kellemest (kevesebb pénzt költünk) kombináljuk a hasznossal (eljutunk az ország másik felére). Nagyon sok társaság sokféle székét lehet igénybe venni különböző járatokon, attól függ, hogy mennyit kell fizetnünk (és természetesen a megtett távolságtól). Léteznek egészen luxus privát alvófülkék is, mint a repülőgépek első osztályán.
 
Karaoke bár (カラオケ)
Legalább annyira furcsa lehet ez, mint egy internetkávézóban aludni, pedig működik. Japánban ugyanis a karaoke kisebb csoportokra célzott tevékenység, így egy kisebb szobát kapunk kanapéval. Mindaddig, amíg kifizetjük a szobák árát, nem foglalkoznak vele, hogy éneklünk vagy alszunk. Általában fejenként fizetendő az ár, de gyakran jár hozzá ennivaló vagy korlátlan innivaló, de legtöbbször valamennyi ital van benne (és/vagy van kötelező minimum rendelés, ha olcsó a hely). Hátránya, hogy a legritkább esetben beszélnek angolul, nemhogy más nyelveken. Míg egy óra fejenként a bárban egyébként 600-1000 yen között váltakozik, addig azokon a helyeken, ahol van egész éjszakás opció is, ezt akár 1500-2000 yenért is megkaphatjuk. Takaró és párna természetesen nem jár és csak este foglalhatjuk el a szobánkat, úgy 9-10 óra környékén. A nagyobb láncok termei, főleg ahova tilos bevinni külsős enni- és innivalót be vannak kamerázva, erre figyeljünk.

Apartman (hosszabb távra)

40,000 yentől havonta
Ezek általában megosztott apartmanok, amiket kiadnak külföldieknek is legalább egy hónapos időtartamra. Ha sokat maradunk, érdemes elgondolkozni rajta, mindazonáltal így egy városhoz vagyunk kötve. Nem kell hozzá sem kezes, sem letéti díj, a külföldieknek szánt ilyen ajánlatok kifejezetten barátiak.