Az országba megérkezvén máris jó barátságot fogunk kötni a bőröndhúzogatással (kivéve ugye akik nagy hátizsákkal mennek). Amíg csak a reptérről a legközelebbi városba megyünk be, nem nagy gond, a távolsági buszokon ugyanúgy van csomagtároló, ahogy az európai testvéreiken, a reptéri vonatok pedig vagy nem annyira zsúfoltak, hogy gond legyen bejutni, vagy pedig ha a NEX-re ülünk, akkor ott van rendes csomagtároló is.
Mikor lehet hasznos a csomagküldés?
- Országon belül közlekedve viszont már jól jöhet, ha feladjuk a csomagunkat az első nagyvárosból és esetleg tudunk egy kisebb hátizsákkal (ha nem ez volt a kézipoggyászunk, akkor is ragyogóan be lehet tenni a nagybőröndbe és máris kéznél van) kirándulgatni a következő nagyváros előtt. Mivel legalább egy nap kell a csomagoknak, hogy eljussanak egy másik városba, így ez az időbeosztás miatt is hasznos. Így könnyen meg lehet nézni például Hiroshima és Okayama között a nyusziszigetet, Okunoshimát, ami nagy bőrönddel keserű macera lenne. Egy-egy ilyen csomagküldés pár ezer yen csomagonként, mérettől függ (néha súlytól is, de nekünk eddig nem mérték még le sose, bár centivel se).
- A repterekről shinkansen vonat nem jár be, viszont azokon nagyon limitált az elhelyezhető csomagok száma, minden kocsiban csak az utolsó sor mögött tudunk betenni kettőt-kettőt a két oldalon, illetve a hatalmas lábtér előtt a lábunk előtt lehet őket egy ideig tárolni.
- Belföldi repülőjáratok esetén ha fapadossal megyünk, lehet olyan, hogy drágább magunkkal vinni, mint amennyi a szállítás költsége lenne és lényegesen egyszerűbbé teszi az életet. Ha nem fapados légitársasággal repülünk (ANA vagy JAL), akkor a csomag benne van a repjegy árában.
A csomagküldés neve japánul takuhaibin (宅配便) és a legelterjedtebb hálózat a Kuroneko Yamato. Sokszor fogjuk látni majd a logójukat az utcán, teherautók oldalán, dobozokon.
Van például egy utasom, ő a Narita reptérre érkezik majd, de nem Tokyo a végcélja, csak egy napot eltölt a városban, mert a jegye úgy szól, hogy a Haneda reptérről repül tovább belföldi járattal másnap Osakába. Itt ugyan a csomagja szállításának ára benne van a jegyben, de a Naritára érkezve fel kell vennie azt, mivel hivatalosan megérkezik Japánba. Innentől viszont nem tudja azonnal feladni tovább a csomagot, mert repteret vált, erre nincs lehetőség. Azzal, hogy a Narita reptérről egyenesen az osakai vidéki szállására küldjük a csomagját, kettő napot nyerünk úgy, hogy az egyik napot Tokyoban tudja tölteni, a következőt pedig egy kora reggeli repülés után Osakában. Ha nem adná fel, akkor két lehetősége lenne Tokyoban: vagy elvesztegetni időt azzal, hogy előbb a szállására viszi a csomagot, vagy beteszi csomagmegőrzőbe, ami szintén pénzbe kerülne és idővel is jár a felkutatása. A harmadik lehetőség, hogy belvárosi szállodában száll meg és úgyis útba esik az neki, ahogy megy várost nézni, azért esik ki, mert másnap hajnali 6-kor a Haneda reptéren kell lennie és a belvárosból maximum méregdrága taxival érne ki akkor időben (nem beszélve az árkülönbségről, hogy a Haneda környékén mennyivel olcsóbb szállást lehetett neki találni). Ahelyett, hogy rögtön kínlódna az egésszel, feladja már a reptéren a bőröndöt, ő pedig egy kis hátival ki tudja hozni mindkét napból a maximumot (már amennyire ezt lehet egy jetlaggel megpakolva).
Minden nemzetközi reptéren és főbb vonatállomásokon elérhető ez a szolgáltatás, de ezen kívül szinte bármelyik hotelből is feladhatjuk a recepción a csomagunkat, illetve a legtöbb kis élelmiszerboltban (konbini) és ezeken kívül vannak saját irodáik is, amit a Google Mapson egy egyszerű kereséssel meg is találhatunk.
A feladáshoz szükségünk lesz:
- a csomagra
- a célállomás pontos címére, optimális, ha japánul van meg (és névre, ha egy mód van rá, vagy az AirBnB tulajáé vagy a hotel neve)
- a mi nevünkre
- egy telefonszámra (csak biztonság esetére, de egyébként nem fognak hívni minket)
- némi készpénzre (itt se hagyatkozzunk bankkártyára)
A fentieket akár otthon is előkészíthetjük, kinyomtathatjuk egy darab papírra vagy telefonon elmenthetjük, így ott már semmi gond nem lesz, az ottani alkalmazottak szívesen kitöltik helyettünk a papírt.
Az árak:
Nem baj, ha kicsit tisztában vagyunk azzal, melyik régióból melyikbe küldjük, de itt találtok egy teljes árlistát méretekkel. A méretet úgy kell számolni, hogy minden oldalt összeadtok és nagyjából annak az összege.
Fontos tudni, hogy kérhetitek későbbre is a kiszállítást, mint azonnal, ilyenkor akkoriban fogják csak kivinni, mindazonáltal a hotelek megőrzik nekünk a csomagot, ha ott van foglalásunk a következő napokban. Napszakot nem kötelező választani, ha nincs ilyen kérésünk, akkor a legfelső négyzetet kell bejelölni a napszakoknál.
Nem muszáj feltétlen a hotelbe küldeni, kérhetjük egy közeli boltba is, erről tudnak ott információt adni, ott pedig átvehetjük majd.
Így néz ki egy kitöltendő papír:
Természetesen nem csak bőröndöt adhatunk fel, hanem sportfelszerelést, törékeny vagy hűtendő dolgokat is, csak ilyenkor ezt előre jelezzük feladáskor és ilyenkor a fenti árak nem feltétlenül érvényesek. Ha törékeny dolgot adunk fel, adnak pufifóliát, hogy kitöltsük vele a dobozt. Ja igen, dobozt is vehetünk náluk.