Furcsa Japán

Japánban a kultúra nagyon más, mint a világ többi részén és ennek nem csak a templomok és szentélyek a részei, hanem az egész ország, a benne megtalálható furcsaságok. Most összeszedtem nektek pár dolgot, ami a világnak a másik felén másképp működik, mint nálunk. Egyik módszer sem jó vagy rossz, éppen csak más. Külföldiektől nem várják el, hogy mindet ismerjék, mindazonáltal jó benyomást tehetünk azzal, ha alkalmazkodunk ezekhez.

A lista semmilyen sorrendiséget nem jelent, csak ahogy esik 🙂 Ha eszetekbe jut még valami, jelezzétek és belefűzöm a posztba. A fotók mind saját készítésűek az utainkról.

Reptér

A reptéren jön az első fura dolog, lefotóznak minket és ujjlenyomatot is vesznek minden alkalommal, hacsak nincs tartózkodási engedélyünk, illetve vagyunk japán állampolgárok. Mondjuk ettől nem halad jelentősen lassabban a sor, mint bármelyik ország érkezési kapujánál (az EUn kívül). Aki nem járt még extrább biztonsági intézkedésekkel rendelkező országban, meglepheti.

Orrfújás

Japánban nem szoktak az utcán vagy társaságban orrot fújni. Elvonul hozzá az ember a mosdóba, vagy egy szobába, ahol egyedül van. Ennek ellenére ami meglepett engem, hogy rendszeresen adnak ajándékba papírzsepis reklámanyagokat az utcán, miközben a boltban csak az a nagy, kihúzós verzió van, klasszikus zsebkendőt se tízes, se százas csomagban nem lehet kapni. Amikor van a táskámban zsepi, az azért van, mert vagy hoztam magammal itthonról, vagy kaptam az utcán.

Párok viselkedése

Bár véleményem szerint Magyarországon sem vészes ez, legalábbis az utóbbi években én jelentősen kevesebb párt láttam nyalni-falni egymást, de kint még ez is sok. A fiatalabb és a mix párok között látni párat, akik fogják egymás kezét, illetve természetesen a külföldiek. Szájra puszit sem fogunk látni (ne is nagyon tegyük mi sem), nemhogy olyan csókcsatát, amiket néha a tinik levágnak Európában. Egész egyszerűen a magánélet az két ember dolga, ők nem szeretik az utcán látni egyáltalán és ezt magukra is érvényesnek tekintik.

Automaták

A hír igaz: tényleg mindenhol ott vannak. Van olyan, ami senkit sem lep meg és üdítőket árul. Aztán van olyasmi, mint a mi kávéautomatáink, csak megválaszthatjuk, hogy hidegen vagy melegen szeretnénk az italt. Ugyanez vonatkozik a dobozos kávéautomatákra, van hideg- és meleg opció (ugyanezeket a szétszedett tárolókat megtaláljuk az élelmiszerboltokban is tél idején). Lehet venni éttermekben is automatából kaját, legalábbis ott rendeljük meg és fizetjük ki az elején, majd utána odaadjuk a humán erőforrásnak a cetlit, amit adott a gép és ő elkészíti nekünk az eledelt. Vannak furcsább automaták is, akad, ami hal alakú édességet (taiyaki) árul, banánt, virágcsokrot, újságot (na mondjuk ez is akad máshol), strandpapucsot, illetve akár használt női bugyit. Mindenki válasszon kedvencet 🙂 Ja igen, a sörkedvelők is örülhetnek: azt is lehet kapni automatából, persze itt nincs meleg opció.

Papucsok

Az, hogy egy lakásba belépve kiugrunk az utcai cipőből és beugrunk egy papucsba, talán nem annyira furcsa, hiszen ez sok magyar háznál is szokás. Viszont itt minden egyes lakásra igaz, de néhány étteremre is (itt néha zárható kis tartók vannak nekik, de ha nincs, akkor se nyúl hozzájuk senki). Amennyiben tatamira lépünk rá, a papucsot is vegyük le, csak mezítláb.

Emeletes parkolók

Vannak olyanok, amik a föld alá viszik le a kocsit és vannak emelős verziók is. Elsőre ledöbben az ember, de praktikus módszer 🙂Okos WC-k

Hideg vízzel mosnak. Azt hiszem, ez pont elég furcsa, nem szükséges további magyarázat.

Levesszürcsölés

Általában szokták szürcsölni a levest, azt fejezik ki ezzel, hogy finom. Mostanában viszont kezdik ezt a szokást nem illőnek titulálni, így csak mértékkel tegyük mi is. Gyakran kitesznek hajgumit is a vendégeknek, hogy ne lógjon az ételbe a hajuk.

Vonaton és metrón kevés beszéd

A többség nyomkodni fogja a telefonját, félreértés ne essék, de leginkább csak emaileznek (kint nem dívik az SMS), olvasnak vagy játszanak. Hangosan vagy telefonon beszélni elvileg tilos a vonaton (félelmetesen halk), metrón, mert zavarhatja a többieket. 

Alvás mindenhol

Na ez könnyen fog menni mindenkinek, elég az időeltolódásra gondolnunk. Mindenhol és minden időpontban képesek elaludni, akár vadidegenek vállán is, vonaton, megállókban, padon, vagy akár csak a padlóra dőlve az utcán. 

Kutyaboltok

A nyugati szokással szemben, ahol a kutyaboltban csak kisállatos dolgokat lehet kapni, kutyát nem, itt azt is árulnak, néha macskát is. Kérésre ki is vesznek egy-egy állatot, hogy megbögyörésszük, amíg szívrohamot kapunk az áruktól.

Sento és onsen

Gyakorlatilag ezek testvérek. Az onsent természetes hő melegíti, általában vulkánok közelében található gyógyfürdő. A sento a közfürdő (sok régi házban nem volt fürdőszoba, akár a mai napig sincs), aminek a vizét mesterségesen melegítik fel. Mindkét helyen szabályok vannak a helyes viselkedésre, ezekről itt írtam. Amennyiben vendégségben vagyunk, valószínűleg mi mehetünk elsőként fürdeni. A legfontosabb, hogy itt se piszkoljuk be a kádat a koszos testünkkel, mellette zuhanyozzunk le és csak ejtőzni üljünk be az előre felmelegített vízbe (külön kis kijelző van, hogy hány fokra állíthatjuk). A fürdő tisztasága szent.

Bankautomaták

Sajnos ez nem kedves rész, nincs minden sarkon automata, sőt, utcai részen nem is emlékszem ilyenre. Automaták az éjjel-nappali bolthálózatokban vannak, természetesen bankokban és a postán is tudunk pénzt felvenni. Legtöbbször tízezer yenesnél kisebb pénzösszeget nem fogunk tudni felvenni és sajnos a boltok nagyon nagy részében nem fogunk tudni kártyával fizetni (érdemes itthon váltani még yent).

Bolti eladók

Amint belépünk egy boltba vagy étterembe, az alkalmazottak egy emberként ordítják el magukat, hogy irasshaimaseeeeeeee (üdvözlünk a boltunkban). Vicces szokás, hamar megszokja az ember és étteremből kifelé menet már automatikusan ordítja vissza, hogy gochisosamaaa. Itthon furcsán néznek ezért is 😀

Csipogó átkelőhelyek

Nem néhány átkelő csipog csak, hanem mindegyik. Némelyeket idegesít, nekem hiányzik 🙂

Kukák hiánya az utcán

Ha az embernek szemete lesz Japánban, két választása van: vagy hazaviszi és szépen leszelektálja (de annyira, hogy a flakonokról a papírt is külön tartóba dobják), vagy elmegy az első éjjel-nappaliig és ott kidobja a kinti kukába.

Őrizetlenül hagyott tárcák, laptopok

Hihetetlenül jó a közbiztonság az országban, ezért számunkra furcsán hathat, hogy a vonaton vagy a kávézók külső részein is úgy foglalják az emberek a helyüket, amíg beszaladnak WC-re vagy vesznek még valamit, hogy laptopot, tárcát, mobiltelefont tesznek az asztalra, hogy foglalják a helyüket. Ez nem jelenti természetesen azt, hogy soha nem történik lopás, de annyira ritkán, hogy ez a szokás széleskörben elterjedt. Inkább ne szokjunk hozzá, hacsak nem éppen kiköltöztünk örökre.

Gyümölcsárak

Az hamar feltűnhet majd, hogy drágábbak a gyümölcsök, de kétféleképpen lehet az is drága. Van egy általános használatra szánt csomagolás, illetve ajándékba adott gyümölcsök is szoktak lenni különleges csomagolásban (ez a lyukacsos tartó), itt igazán ijesztő árakkal találkozhatunk . Létezik egyébként olcsóbb gyümölcs, főleg kisebb, eldugott boltokban.

19000 forintos dinnyét valaki?

Evés séta közben

Bár nagyon praktikus, mert minden sarkon van egy bolt, ahol akár főtt ételt is tudunk enni (akár igény szerint meg is melegítik), az utcán étkezés valamennyire udvariatlan.

KFC karácsonykor

Erről részletesebben itt írok.

Ingyen tea vagy víz

Korlátlan mennyiségben kapunk vizet vagy teát az éttermekben, csak jeleznünk kell, hogy melyiket szeretnénk, illetve van olyan hely, ahol a vizet kis tartóból vesszük magunknak. Sushi éttermekben többször volt olyan, hogy körbement forró vizes cső is és zöldtea-por van az asztalon egy tartóban, mindenki magának intézi az innivalóját.

Melegített kéztörlő evés előtt

Az éttermek nagy részében étkezés előtt egy-egy, általában forró vizes kéztörlőt kapunk, mert vannak dolgok, amiket ehetünk kézzel is (pl. sushi). Ne használjuk semmiképpen ezt a törlőt az arcunk törlésére, illetve szalvéta helyett.

Dekorált csatornafedelek

Környékek szerint más-más, egészen művészien dekorált csatornafedelek vannak, nézzünk a lábunk elé is 🙂

A 24 órásnál hosszabb napok

Boltoknál, éttermeknél és néha akár mozgólépcsőnél is ki van írva az üzemelési időszak, de úgy, hogy nem hajnal 1-2 órát írnak, hanem folytatják a számolást 24 után is.

Összecsukható biciklik

Egyáltalán, a biciklis kultúra sokkal jobb Japánban. Lehet tekerni a járdákon is, de sok a biciklisút, gyakorlatilag nem lopják őket (na jó, azért de), egy patkózár is elegendő (itthon ezt egy gyerek is lekapja) a védelemre. Szóval sokaknak összecsukható biciklije van, amit napi szinten használnak. Az állomáson egy perc alatt táskányi méretűre rakja össze, be a táskába és indulhat is.

Mozgólépcsőzés

Osakában és Narában a mozgólépcső jobb oldalára húzódnak az emberek, míg Japán többi részén a bal oldalra. Senkitől nem hallottam még magyarázatot a miértre.

Üdítőitalok hatalmas választéka

Eleinte még Hong Kongban megleptek a búzaitalok, aloe vera-levek és egyéb extrémebb dolgok, aztán Japánban szintet léptünk. Van egy joghurtos népszerű ital, de a természetesen rengeteg teás ital mellett találunk poliposat, wasabisat, kimchiset (koreai nemzeti étel), sajtosat, uborkásat és angolnásat.

barackos mangós ital Magyarországról, a hátsó kertből

4-9 probléma

Nincs sok épületben 4. és 9. emelet, de akár a szobánk számában is kerülhetik ezeket, mivel kiejtésük hasonlít a halál szóra. Illetlen bármiből 4 vagy 9 darabot ajándékozni is. A 49-es szám kifejezetten a legrosszabb, mivel arra hasonlít, hogy “halálig tartó fájdalom”.

Sorban állás

A metroállomásokon egyértelmű hogy hol álljunk sorba, ajtókkal választják el a vonatokat a perontól, de még ott is fel van festve általában. A vonatállomásokon a kijelzőn a vonatok neve mellett van egy kör vagy egy háromszög. Ennek megfelelő a felfestés a peronon, ami pont úgy passzol, hogy le is tudjanak szállni az emberek előttünk.
Gyakran fogunk találkozni mindenfelé sorban állással, de a legfurcsább az éttermeknél lehet. Ha hosszú sor kígyózik egy étteremnél, tudhatjuk, hogy nem rossz hely.

Csomagmegőrzők

A nagyobb metro- és vonatállomások mindegyikén van szinte csomagmegőrző 3-4 különböző méretben. Még furcsább az, hogy a legtöbb tele szokott lenni 😀Praktikus lehet, ha túl sok a csomagunk (fizethetünk a tömegközlekedős kártyával is).

Esernyők

Ahol kitesszük az üzlet elé az esernyőnket, ott számolnunk kell azzal a lehetőséggel, hogy nem találjuk ott. Az országban esernyők tekintetében szabad rablás van, később visszaviszik az elvitt darabot (általában). Nem is érdemes értékeset vásárolni, csak olcsót. Hoteleknél szokott lenni zárható “esernyőparkoló”.

Leárazott kaják

Esténként mindig leárazzák az isteni sushikat és bento boxokat az élelmiszerboltokban, akár úgy, hogy az ár 1/3-áért meg tudjuk kaparintani őket. Főleg igaz ez a nagy bevásárlóközpontok legalsó (gyakran földalatti) élelmiszerrészlegére. Nagyon megéri és bátran vegyünk, ez nem magyar bolti sushi.

Furcsa dolgok a boltokban

Placentás arcmaszk, ehető virág, gumis ujjvédő azoknak, akik sokat dolgoznak pénzzel, papírokkal, összecsukható mobil WC, Sailor Moon figurás intimbetét, lózsírból készült testápoló, arcizom-edző műanyag valami, nőknek arcra való borotva, színes és mintás kontaktlencse… Soroljam még? 😀 Ezek sima élelmiszerboltban is megtalálható dolgok. Ezekről a másik blogomon egy komplett posztot írtam, itt található.

ehető virág

Műanyag ételek és italok

Az éttermek kirakatában az étlapjuk műanyag változatát láthatjuk, néha ijesztően élethűen. Az Asakusa városrészben Tokyoban sorakoznak boltok, ahol előre elkészített műanyag ételek (és sörök) vásárolhatóak horror áron. Népszerű ajándék a műanyag sushi hűtőmágnes.

Kutyasétáltató kocsik

A városban szabadon sétálhat akármilyen méretű eb, viszont tömegközlekedési eszközökön és azokban a plázákban, ahova bemehetnek, szállítókocsiban kell őket vinnünk. Egyébként a kutyatulajdonosok itt nem csak a szilárd maradékot szedik fel a kutyáik után, hanem vizet visznek magukkal a sétához, amivel a vizeletet is felmossák.

Nyomóemberek

Az állomásokon kifejezetten erre alkalmazott munkatársak vannak, akik csúcsidőben benyomják az embereket a kocsikba.

Ital öntése

Ha saját magunknak töltünk, nagyon udvariatlannak gondolnak minket, mindig a partnereink poharát töltsük fel elsőként.

Fenékbe ujjdugás

Kancho egy elterjedt játék, amely kikerült a játszóterek területéről. Ilyenkor az egyik ember a két kezéből pisztolyt formál és “kancho” felkiáltással a másik fenekébe dugja a “pisztoly” csövét. Egyébként nem túl sanszos, hogy turistaként ebbe bárki beleszaladna 🙂

Karaoke-termek

Magyarországgal (és a többi nyugati országgal együtt) ellentétben itt nem a totális megszégyenítés a cél, nem egy nyilvános szórakozóhelyen kell Jacko mozdulatait utánoznunk (yuuuhuuuu), hanem bérelhetünk a többiekkel együtt egy termet, ahol saját zenénk van, saját témára van sok berendezve, sokszor valamennyi ingyen ital és étel is benne van az óradíjban, azon felül rendelhetünk mindenfélét. Sokan alvásra is használják, kibérelik 6-8 órára egy termet és végszükség esetén ott alszanak a hosszú munkaidő és a kötelező főnökkel ivás után (éjféltől hajnalig nem jár semmiféle tömegközlekedés és a taxik felárral mennek).

A japánoknak úgy általánosságban furcsa elképzelésekkel rendelkeznek, mondhatnánk ezek egy részét előítéletnek is. Sokak szerint a külföldiek nem tudnak megtanulni rendesen japánul, rossz szaguk van, nem tudják használni az evőpálcikákat, stb. Ne vitatkozzunk, elég, ha bizonyítunk 🙂

Simogatóbárok, szundibárok

Sok ilyen furcsa “fizetős randihely” van, nem feltétlen csak eladó nőkkel, manapság már sok bár van férfiakkal feltöltve is, nők számára, akik egy kis társaságra vágynak. Akár olyan szolgáltatás is van, hogy “barátnő-érzés”, együtt pihentek egy ágyban, néztek egymás szemébe (ez is fizetős), illetve kézen foghatjátok egymást (szép összegért ezt is).

Fültisztító szolgáltatás

A fenti barátnő-szolgáltatás kiegészíthető azzal, hogy a lány kipucolja a fülünket, miközben pihenünk a felhúzott lábain.

Speciális kávézók

Vannak olyan specializált kávézók, amelyekben macskákat simogathatunk, esetleg nyuszikat vagy baglyokat. Témáknak megfelelő kávézók is vannak (Alice Csodaországban, Pikachu, stb.), de a legmenőbbek a maid cafék, ahol saját szolgálónk lesz, aki masternek és mistressnek fog hívni minket 🙂 feltéve, hogy tud angolul, vagy mi japánul. Fényképezni a személyzetet s maid cafékban szigorúan tilos, az ételt ott is lehet, illetve megbeszélhetjük a felszolgálóval, hogy esetleg legyen közös kép (van, ahol kapunk is emlékbe), az egyéb kávézókban helytől függ.

Amerikaiság

Legtöbbször amerikainak fognak gondolni minket, csak azért, mert beszélünk angolul. Gyerekcsoportok vagy felnőttek kérhetnek fotót velünk, próbálnak csacsogni. A legfontosabb szabályt felállíthatjuk: egy gaijin (külföldi) mindig jól mutat a képen.

Taxi

Bár drága, de érdemes kipróbálni egyszer. A sofőr általában öltönyben van, fehér cérnakesztyűben, az üléseken díszcsipke, mint a megboldogult szocialista Ladákban Pesten és az ajtók önműködőek.

Internet café

Az internet kávézó akár saját fülkéket is tartalmazhat. Itt általában nem csak internetet kapunk, hanem privát szférát is, ahol alhatunk is akár. A kávézóban lehet kapni vacsorát és innivalót automatából, de akár tiszta inget és tisztálkodószereket is.

Kihajtó-irányító bácsik

A lojális alkalmazottakhoz a cég is lojális kint, ezért sok a töltelékszakma, mint például a bácsik, akik arra figyelnek, hogy a parkolóból kihajtó autók ne üssenek el senkit, vagy akár a parkoló és az érintett épület közötti gyalogátkelőt figyelik és őrzik az átkelőket.

Dohányzás

Bár az éttermekben és szórakozóhelyeken engedélyezett a dohányzás, a legtöbb utcán szigorúan tilos (séta közben), ezt büntetik is (sajnos ez városonként, utcánként változik, így inkább egyáltalán ne tegyük). Vannak kijelölt helyek, megállókban a föld alatt üvegkabinok, az utcán pedig néha kis boxok, amiket faráccsal választanak le. Olyan kb, mintha egy medencét belepisilős és nem belepisilős részre osztanának. A boltok közelében mindig találni dohányzásra kijelölt helyet hamutartóval (és ingyen wifit).

Ezerféle KitKat

A KitKat neve szerencsés, hasonlít arra, hogy “biztosan győzöl”, ami japánul きっと勝つ「きっとかつ」, azaz kitto katsu, ezért igen közkedvelt édességgé vált kint. Félelmetes változatosságban árulják, van epres, szójababos, wasabis, zöld teás, lila édesburgonyás, fahéjas sütis, sütnivaló, epres-sajttortás, feketeribizli-sajttortás, houji pörkölt teás, édesbabos, van sütnivaló változat, sült krumplis, zöldteás-tejes, mangós, cseresznyevirágos (na ebből mondjuk tavasszal minden van, még sör is), brandy-narancsos, szójababos, sárgabarackmagos, édesbabos-zöldteás, csokis-banános, fehér és sárga őszibarackos, bretagni tejes, gyümölcsparfait-és, francia sós, tökös (ősszel), görögdinnyés, almás, nasu kogen tejes, citromos, szójababporos, sós görögdinnyés (szerintük így finomabb), sárgadinnyés, alexandriai mustból készült, csoki és sültkrumplis, almaecetes, sportitalos (nem vicc),  ananászos, kiwis, étcsokis, cappuccinos, pudingos, jázminteás, juharszirupos, az i-Stick néven forgalmazott fagyasztott sötétcsokis, kekszes és a lista nem teljes: több, mint 200-féle KitKat van jelenleg forgalomban. Egy részük csak az ország egyes régióiban kapható, így komoly hobbyt lehet arra építeni, ha valaki össze akar gyűjteni mindből egy-egy adaggal. A dolog szépsége az, hogy ezeken kívül rengeteg finom és különös édesség is van még kint, szóval minden napra jut valami.

különleges dobozos sötétcsokis KitKat, a csomagolást át lehet alakítani egy mozdonnyá

Borravaló

Jó hír: nemhogy nem szoktak, de kifejezetten ellenjavallt. Úgy vannak vele, hogy megfizetik a munkájukat, annál több nem kell, hiszen ők elvállalták, hogy ennyi pénzért ezt a munkát csinálják, szolgáltatást adják és pont. Soha egy fillér borravalót ne adjunk az országban, megsérthetjük őket vele.

Maszkviselés

A maszkot az európai közhiedelemmel ellentétben nem csak azért viselik, hogy ők ne kapjanak el betegséget, hanem ha ők vannak megfázva, hogy ne fertőzzenek másokat. Minden boltban kapható egyszerű maszk, de menőket is találhatunk például a Don Quijote üzletlánc boltjaiban (amúgy is jó buli betérni ide, eszméletlen mennyiségű baromságot találhatunk). Valamiért az európai szervezet gyakran megbetegszik elsőre Japánban, úgyhogy egyből ki is próbálhatjuk a maszkviselést 🙂 Ha tüsszögünk és nem viseljük, udvariatlannak, felelőtlennek hatunk (más kérdés, hogy a gyógyszerészem szerint sok értelme nincs, a bacik közül alig szűr valamit ez a fajta papírmaszk).

Nincs nem

A japánok nem szeretnek nemet mondani. Ha elkezdenek hümmögni, terelni, kitérő válaszokat adni, akkor kérdezzük meg a dolgot úgy, hogy az arra adott válasz igenlő lehessen és máris pontosabb infóhoz jutunk (Tehát akkor nincs a boltjukban zebramintás párnahuzat?).

Nincs központi fűtés az épületekben

Ez sajnos ennyi, mint az, hogy hideg vízzel mosnak. A padlófűtés elterjedt, illetve kaphatóak egyéni fűtőberendezések és fűthető takarók, de központi fűtés az nincs. Animékben gyakran látni, hogy ülnek a népek a guggolós asztalnál, amin egy takaró van, az alá bújtatják a lábukat. Na azért, mert egyrészt lehet alatta ilyen titkos kis mélyedés, amit lehet fűteni, valamint a takarót is lehet, amit rádobnak az asztalra. Északon azért a nagyon hideg területen van valamennyi fűtés, de még mindig nem Hawaii.

Rendszeres öngyilkosság

Sajnos az ország a világ egyik vezetője az öngyilkosságok számában, akik közül nagyon sokan vonatok, metrók elé ugranak, ezért előfordulhat olyan információ, hogy emberi sérülés miatt van a késlekedés, mivel valaki a miénk elé ugrott.

A csálé fog szexi

Itt is járnak fogszabályzásra az emberek és főleg a lányok, de itt azért, ha túl szabályos a foguk. Japánban a csálén álló fog, a kiálló szemfog (“dupla fog”) szexi, illetve rosszcsont kinézetet kölcsönöz. Szintén animékben láthatjuk, hogy ha valaki csínytevésre készül, akkor mutatják a szemfoga kilógó csücskét. Mindenesetre érdemes a reklámokban, posztereken figyelni a modell lányok fogait.

Ajándékok és azoknak a nem-kinyitása

Ha vendégségbe is megyünk vagy vannak japán barátaink, akikkel találkozni fogunk utunk során, akkor feltétlenül vigyünk ajándékot, erről már volt szó ebben a posztban. Mindig le kell húznunk az ajándékunkat és nem illik a helyszínen kinyitni a másikét (bár ez mostanában kopik ki a szokások közül és megnézik), mert akkor ha véletlen nem jót kap az ember, nehéz a csalódottságát leplezni.