Kis japán etikett

Összeszedtem pár dolgot, amiket illik betartani, amikor az ember az országban van. Nem kötelező nyilván, de nem csak fizetünk érte, hanem vendégek is vagyunk az országban, hát tiszteljük meg annyival az ott élőket, hogy a legkevesebb kellemetlenséget okozzuk.

  1. Ne szemetelj!

Bár az utcán nincs sok szemetes, szemetet se nagyon fogsz találni. Fel kell készülnöd rá, hogy azt, amit napközben termelsz, vinni kell magaddal legalább az első kisboltig vagy állomásig, ott mindenképp ki tudod dobni.

2. Vedd le a cipődet, ha szükséges!

Nem kizárólag szent helyeken kérhetnek, hogy vegyük le a cipőnket, akár éttermekben is, ilyenkor a bejáratnál vannak zárható rekeszek (vagy csak egy tartó, a hely méretétől függően, de senki se fogja ellopni), hagyd ott a sajátodat! Ne felejtsd, ha egy mosdóhelyiségbe mész be, az ott előre odakészített külön papucsban tedd, az extrém piszkos helynek számít (nagyon sokáig fa pottyantós volt csak, kis cserélhető dobozkával, ezért nem volt túl higiénikus valóban, most már porcelán van, ha pottyantós is, de a szokás megmaradt). Tatamis területre érve vedd le még a papucsodat is, mert azt tönkreteszi a lábbeli.

a fürdőszobai papucsok gyakran műanyagból vannak

3. Szürcsöld a levest!

Nemhogy illendő, de a többiek is ezt fogják tenni, állítólag így finomabb és hűtik is közben a falatot. Arra vigyázz, hogy ilyenkor ne fröcsögjön szét a ruhádra a lé, sok helyen adnak papír partedlit is, illetve emeld fel a levesestálat a szád széléig!

4. Ne szúrj semmit a pálcikádra!

Ezalatt nem csak a sushit értem, hanem akár a rizsestálba se szúrd bele, ezt temetési szertartásokon szokták csinálni füstölőkkel, így rossz érzést kelthet másokban. Ha már itt tartunk: ne is mutogass soha a pálcikáddal! A legtöbb étteremben (főleg hagyományosabb helyen) pedig ne is reménykedj kés-villa kombóban, az csak a hanyatló nyugat gyengeségének a jelképe.

5. Ne beszélgess hangosan a metrón!

Távolabbra közlekedő vonatokon ez már nem akkora probléma, de a városi metrókon kifejezetten illetlen a hangoskodás és a telefonálás. Aludj te is inkább, mint bármelyik random japán teszi!

6. Hagyj valamit a tányér alján étkezés után!

Különösen, ha barátokkal, ismerősökkel esztek. Ha megeszel mindent a legeslegutolsó falatig, azt hiheti a vendéglátód, hogy nem volt elég, éhes maradtál.

7. Ne adj borravalót!

Szigorúan ellenjavallott az egész országban. Sokáig volt itt is, aztán ez megváltozott és most sértésnek számít. Úgy vélik, ők elfogadtak egy fizetést a munkájukért, ha az nem lenne elegendő, nem ott dolgoznának. Megállapítottak egy árat az ételre, amiben benne van a munkájuk ára is, nem kell különösebb ajándékot adni még, úgyis úgy fognak dolgozni, hogy minél elégedettebb legyél.

8. Ne egyél és igyál gyaloglás közben!

Ezt mi sem tartjuk be mindig, főleg, hogy tele van automatákkal és utcai árusokkal az egész ország. Megfelelő megoldás, ha félreállunk, amíg ezt tesszük.

9. Ne fújd az orrod nyilvános helyen!

Szintén vicces egy szokás, hiszen nagyvárosokban (mint Tokyo vagy Osaka) lépten-nyomon zsebkendőt fognak a kezünkbe nyomni reklámanyagként. Ha mégis szükség van rá, forduljunk el valahova a fal felé és intézzük el úgy. Igen, a japánok vissza fogják szívni. Sípcsontból.

10. Ne csókolózz az utcán!

Nem csak arra értve, amikor egyből gyomortükrözést hajt végre egy pár, hanem ha egy mód van rá, a sima puszit is hanyagold. Ha egyedül utazol, akkor mondjuk ez nem kihívás. Kézen fogva viszont lehet menni, azt pedig egyedül is lehet, elvégre két kezed van 🙂

11. Ne dohányozz utcán!

Nem minden utcán tilos a dohányzás Japánban, viszont a legtöbbön igen és hacsak nincs nagyon jó helyismereted, akkor megbüntethetnek érte, ne kockáztass! Vannak erre kijelölt helyek, főleg boltok környékén, irodai negyedekben.

12. Ha beteg vagy, hordj maszkot!

Na jó, ebben engedékeny lehetsz: ha a kezeden az egyik ujjad van eltörve, akkor nem muszáj. Ha viszont taknyos vagy, akkor ez az illem. Ezzel csökkentik az esélyét annak, hogy átadják a betegséget másoknak. Rossz nyelvek azt is mondják, hogy ezzel a másnapos rossz leheletet is palástolni lehet, illetve segít, ha az ember lánya nem akar sminkelni. Simán eliszem 🙂 Sőt, egyszer láttunk egy nőnek öltözött férfit, aki a valószínűleg erősebb borostáját palástolta ezzel.

13. Ne menj el a friss legjobb barátoddal inni!

Ez az egyetlen csapda van, amivel Japánban találkozhatsz, főleg Tokyoban Ginza és Kabukicho környékén. Behívnak egy kis piálásra, kezükben az itallap, hogy lám, nem is olyan drága. Azt nem teszik hozzá, hogy van ültetési díj, lélegzési felár és minimum fogyasztás, ha peches vagy, még a székre is jár helyfoglalás, mint a shinkansenen. Egyszerűen ne menj. Tájékozódj mindenről, mielőtt beülsz valahova, a korrekt helyeken adnak információt, sőt, akár ki is van függesztve, hogy van ültetési alapdíj és van minimum fogyasztás (főleg a kisebb helyeken, illetve Tokyoban a Yurakucho környékén nagyon elterjedt).

14. Legyél pontos!

Nézd meg csak a vonatokat, azok is tűpontosak. Jó, nem mindig, de senki se akar a rossz példa lenni.

15. Legyen nálad névjegykártya!

A névjegykártya fontosságát Japánban nem lehet eléggé kihangsúlyozni. Amennyiben valakivel cserélsz, két kézzel add át és két kézzel is vedd el a másikét és olyan irányba nézzen, hogy a másik fél tudja olvasni. Ha asztalnál vagytok, tedd ki az asztalra magad elé. Ha nem, akkor alaposan tanulmányozd át és szépen tedd el, lehetőleg tartóba, ne csak úgy a farzsebedbe túrva a tegnapi zsepi mellé.

16. Vedd észre, ha a válasz nem!

A japánok nem szeretnek nemet mondani. Ha elkezdenek hümmögni, terelni, kitérő válaszokat adni, a fejüket vakarni, akkor kérdezzük meg a dolgot úgy, hogy az arra adott válasz igenlő lehessen és máris pontosabb infóhoz jutunk (Tehát akkor nincs a boltjukban zebramintás párnahuzat?).

17. Az esernyődet csomagold be!

Ha esik (igen, fog esni az utad alatt, igen, biztosan), akkor esernyő, általában vizes. Hogy ne vidd be a vizes ernyőt magaddal, az egyik megoldás az, hogy a bolt/étterem előtti tárolóban hagyod. Nem mondom azt, hogy nincs meg a veszélye annak, hogy nem találod ott, főleg, ha átlátszó vagy fehér helyi ernyőnk van, de akkor se vidd be. Ha viszont van műanyag zacsi, abba bele tudod dugni és úgy már jöhet is. Sok helyen van zárható esernyőtartó is, itt kulcs vagy kód védi, így nyugodtan hagyhatod kint.

18. Használd a kéztörlőt!

Éttermekben nem csak vizet vagy teát kaphatsz korlátlanul, hanem evés előtt egy melegített kéztörlőt is, használd bátran, ki tudja, hol volt a kezed előtte!

19. Mozgólépcsőn balra állj!

Kivéve Osakában és Narában, ott jobbra állj. Ne kérdezz meg senkit, miért, ez egy ősi japán titok, fogadd el és kész!

20. Állj sorba!

Ha kell, ha nem. Csak állj sorba, az a biztos, majd meglátod.

21. Önts italt másoknak!

Nem idegeneknek nyilván, csak ha ismerősökkel, barátokkal megyünk inni. Pláne, a rokonokkal. Főleg, ha jövendőbeli rokonokkal. Ha saját magunknak töltesz, nagyon udvariatlannak gondolnak, mindig a partnereid poharát töltsd fel elsőként és várd meg, hogy a te poharadat megtöltse más. Ökölszabály, hogy (nem, nem kocsma) ha nem szeretnél inni többet, akkor teljesen idd ki a poharadat, ha még szeretnél inni, akkor a harmadát hagyd benne, ezzel jelzed, hogy kérsz még.

22. Ne próbáld kinyitni a taxik ajtaját!

Mert automata és orrba vág.

23. Vigyél ajándékot!

Ha vendégségbe is megyünk vagy vannak japán barátaink, akikkel találkozni fogunk utunk során, akkor feltétlenül vigyünk ajándékot, erről már volt szó ebben a posztban. Mindig le kell húznunk az ajándékunkat és nem illik a helyszínen kinyitni a másikét (bár ez mostanában kopik ki a szokások közül és megnézik), mert akkor ha véletlen nem jót kap az ember, nehéz a csalódottságát leplezni.

24. Ne tarts fel senkit fotózással!

Ez a pont különösen szumósokra és munkába igyekvő gésákra vonatkozik (már ha valóban gésa, mert ha pózolni kezd, akkor az bizony kínai turista beöltöztetve). Mindig illendő megkérdezni, hogy készíthetünk-e egy fotót (shashin totte wa ii?), a válasz általában igenlő lesz (elképzelhető, hogy gyerekek velünk is akarnak közös képet készíteni majd imitt-amott).

25. Evés előtt mondd, hogy itadakimasu!

Evés után pedig azt, hogy gochisosama deshita. Előbbi azt jelenti, hogy alázattal fogadom, a második pedig hogy finom volt (egyébként nem ezt jelenti, de ilyen jelentésben használjuk a kifejezést).

Ezek természetesen nem betonba vésett szabályok és a jó hír az, hogy mi vagyunk a külföldiek, így ha hibázunk, automatikusan életbe lép a gaijin-kártya. A fentiek közül egyiknek a megszegése sem jár halálbüntetéssel, maximum csúnyán fognak nézni. Ez csak iránymutató poszt, hogy mi lenne turistaként az ideális viselkedés.