Shinkansen használati útmutató

Japán főbb szigetein, Honshun, Kyushun és Hokkaidon tudjuk használni a szuperexpressz vonatokat, a shinkanseneket. Japánul írva a nevük 新幹線 és kizárólag a Japan Railways (JR) üzemelteti őket.

Az akár 320km/h sebességgel is közlekedő shinkansenek ismertek a pontosságukról (a legtöbb vonat másodpercre pontosan indul), kényelmükről (nagyon halk vonatok és mindig előre néző, nagy lábterű, kényelmes ülések), biztonságukról (nem volt még egyetlen halálos balesetük sem) és hatékonyságukról. Ha az utazási idő értékéről beszélünk, akkor is megéri őket használni, ha a jegyárak borsosak, hiszen időt spórolunk velük, ami egy utazás során kulcsfontosságú tényező lehet.

A shinkansen-hálózat

Több vonalból épül fel, amelyek közül a legrégebbi és legtöbbet használt a Tokaido vonal (Tokyo – Nagoya – Kyoto – Osaka). Az Akita és a Yamagata vonalak kivételével ezek a vonatok a saját, nekik kialakított sínpárain futnak. A legtöbb útvonalon többféle vonat közlekedik, a leggyorsabbtól kezdve, amely csak főbb állomásokon áll meg, egészen a lassúig, amely minden állomáson megáll.

Jegyek

Osztályok

A legtöbb shinkansen kétféle osztályon elérhető:

másodosztály (Ordinary Class)

Ahogy a neve is mutatja, ez hasonló elvben a mi másodosztályú vonatfülkéinkhez és mégsem olyan. Nagyon nagy lábtere van már ennek is (mi a gurulós bőröndöt sokszor a lábunk előtt utaztatjuk, ha nincs máshol hely) és kényelmes. Általában 2+3 üléses a fülke felosztása és hatalmas ablakai vannak.

Green Car

Ez a shinkansenek business-osztálya, nagyobb székekkel, felhajtható lábtartóval és még több lábtérrel. 2+2 felosztásúak a kocsik és kevesebb ember is használja őket.

Gran Class

Ez a kategória csak a Tohoku, a Hokuriku és a Hokkaido shinkanseneken elérhető. Még nagyobb teret ad, még drágább jegyárakért és még több kiegészítő szolgáltatást.

Foglalt és nem foglalt helyes kocsik

 A legtöbb shinkansenen van nem foglalt (自由席, jiyūseki)  és foglalt (指定席, shiteiseki) ülésekkel rendelkező kocsi, ezekben kizárólag az egyik fajta ülés találhatunk. Foglalt ülésre akkor sem ülhetünk, ha az nem foglalt, ez alól a kalauz akkor tesz kivételt, amikor JR Passt mutatunk fel, de ekkor is fel kell állnunk, ha érkezik a hely eredeti tulajdonosa. Erre nem szabad építeni egyébként, viszont ugye a Pass mellé járna ingyenes helyfoglalás is, így pénzt nem csalunk. Ha külön veszünk jegyet egyenként és mellé nem veszünk helyfoglalást is, akkor ez elképzelhetetlen forgatókönyv.

A Hayabusa, Hayate, Komachi, Hokkaido és Kagayaki vonatokra kizárólag foglalt hely kapható. A helyfoglalás ára különbözik, pár száz yenbe kerül, de a JR Pass-os utasok természetesen itt is ingyen foglalhatnak.

A jegyárak

A jegyek árait a következőkből kalkulálják ki:

  • Alap jegyár 
    Ezt fizetjük meg, hogy egyik helyről eljussunk a másikba, a távolság növekedésével ez is változik. Neve japánul 乗車券, jōshaken.
  • Shinkansen kiegészítő (limited express költség)
    Ezt kell kifizetni, hogy pont a shinkansen vonatot használhassuk (és ne mondjuk egy lassú localt). Távolságtól függ az ára. A neve japánul 特急券, tokkyūken.
  • Helyfoglalási díj
    330, 530, 730 vagy 930 yen az ára attól függően, hogy szezonon belül vagy kívül utazunk-e. További 100-620 yen adódik hozzá magáért a szolgáltatás használatáért. Általában a shinkansen kiegészítő jeggyel együtt adják a kezünkbe.
  • Green car felár
    Értelemszerűen ezt azért fizetjük, hogy a green cart használhassuk. A helyfoglaláshoz hasonlóan a shinkansen kiegészítő jeggyel együtt adják ki. Ára a megtenni kívánt távolságtól függ.

Ennek megfelelően általában két jegyet kapunk kézhez, illetve ha már van JR Passunk, akkor csak a másodikat:

alap jegy
kiegészítő jegy

 IC kártyák

2017 szeptember 30. óta lehet használni az IC kártyákat is (Suica, Pasmo és Icoca) a Tokaido-Sanyo vonalán közlekedő shinkanseneket. Ehhez előre regisztrálnunk kell a kártyánkat online, majd szintén online vásárolhatunk jegyet vele. 200 yennel olcsóbb így minden jegy és nem az IC kártyára fogják terhelni az összeget, hanem az azzal összekötött bankkártyáról. Kifizetjük tehát bankkártyával neten a jegyet, amit a mi IC kártyánkkal kötnek össze, így azzal be tudunk lépni az elektromos kapukon. Külföldieknek szerintem kicsit még macerás a használata.

Egyéb shinkansen vonalakon (kivéve Kyushu vonalak) a Mobile Suica applikációval telefonon is fizethetünk, de nem minden telefon támogatja, ráadásul egyelőre kizárólag japán nyelven elérhető szolgáltatás.

Vonatbérletek

Erről itt írok bővebben, az általános JR Pass minden shinkansenen használható, kivéve a Nozomi és Mizuho vonatokat, illetve ingyenes helyfoglalást is tehetünk a segítségével.

Egyéb kedvezményes lehetőségek

Kisebb kedvezmények elérhetőek pár kombinált jegyre (回数券, kaisūken) és oda-vissza jegyekre (往復割引, ōfukuwaribiki), de ezek csak bizonyos régiókban használhatók. Létezik még a jó előre megvett jegy, ez a  早得, hayatoku. A nagyvárosok (főleg Tokyo és Osaka) több pontján találunk olcsóbb jegyárusokat, ezek teljesen legális boltok, pár száz yent tudunk spórolni jegyenként velük. További lehetőség a Puratto (Platt) Kodama Economy Plan, viszont ezt elővételben kell megvenni.

Helyfoglalás

A helyfoglalás maga sok fejfájástól szabadíthat meg minket. Nyugodtan várhatjuk a vonatunkat, nem kell helyet vadászni rajta – ellenben érdemes elérni pont azt a járatot, amire foglaltunk (és ha látjuk, hogy nem érjük el, lemondani a helyfoglalást, hogy azt más használhassa). A Hayabusa, Hayate, Komachi, Hokkaido és Kagayaki vonatokon kötelező a helyfoglalás, a többin opcionális.

A helyfoglalást a vonat tényleges indulása előtt egy hónaptól lehet megtenni, amíg még van hely.

  • irodában bármelyik vonatállomáson, ahol van ilyen
ilyen irodát kell keresni a szék ikonnal
  •  automatánál

Néhány automatában tudjuk ezt is intézni, angol és japán nyelv elérhető. A JR Pass használói nem tudnak így foglalni.

  • online

A JR East társaságnak már van egy angol nyelvű oldala, ahol interneten is lehet foglalni, akkor is, ha JR Passt vettünk. A rossz hír az, hogy sajnos nem minden vonatra lehet használni, csak arra, amiket ők üzemeltetnek, illetve van egy applikáció, de csak azoknak, akik az Egyesült Államokban, Szingapúrban, Malajziában, Ausztráliában vagy Hongkongban vették meg a jegyüket (és az app már nem használható JR Pass-szal). A többi cég vonataira van ugyan honlap, hogy szintén foglalhassunk az interneten, de ez sajnos kizárólag japánul elérhető.

Milyen információk kellenek a helyfoglaláshoz?

  • az utasok száma
  • az utazás dátuma
  • indulási állomás
  • célállomás
  • első- vagy másodosztály
  • vonat neve vagy pontos indulási ideje
  • dohányzó vagy nem dohányzó (ha van a vonaton)

Ha nem beszélsz japánul, írd fel a fontos dolgokat egy papírra és add oda a pultnál ülő embernek, így elkerülhettek minden kellemetlenséget, ha esetleg ő nem beszélne angolul (ami előfordulhat).

Hogyan fizethetek?

Automatáknál, amelyeknél vehetünk shinkansen jegyet, fizethetünk készpénzzel vagy kártyával is általában. Néhány pultnál kizárólag készpénzzel fizethetünk (és inkább ez a jellemző).

Javasolt a helyfoglalás?

Sok vonaton marad elegendő nem foglalt hely is a hirtelen felszálló utasoknak, de sokon nem. Különösen forgalmas napokon (pl. Arany Hét, Obon vagy Újév napjai) a vonatok valószínűleg megtelnek, így pár nappal előtte érdemes foglalni. A többi vonatra pár órával indulás előtt elegendő. Minél többen utazunk együtt, annál érdemesebb elintézni ezt, hogy együtt ülhessünk az út során. Néhány shinkansenen (Tohoku, Hokkaido és Hokuriku) kötelező a foglalás.

Hogyan használd a shinkansent?

  1. Vedd meg a jegyet, illetve intézzük el a helyfoglalást a kinézett vonatra.
  2. Menj át a jegykezelő kapun, dugd be a jegyet a megfelelő nyíláson és ne felejtsd ott a végén (illetve JR Pass esetében mellette, a mozgássérülteknek fenntartott külön bejáraton, ahol azt fel kell mutatnunk). A helyfoglalásról szóló jegyet nem kell itt felhasználnod, erre csak a vonaton lesz szükség, ellenőrzéskor.
  3. Amennyiben csak sima JR bejáraton mentél át, keresd meg a shinkansen vonatokhoz vezető újabb bejáratot és azon is haladj át ugyanígy. Ez gyakran van így, mivel a vonatok egy-egy állomáson belül is külön sínpárokat használnak (kevés kivételtől eltekintve).
  4. Keresd ki a megfelelő vágányt! Vigyázz, sok esetben a vonatok neve ugyanazok, viszont van száma is a vonatoknak, az is stimmeljen a jegyen lévővel. Minden shinkansen megállóhoz van mozgólépcső és lift is.
  5. Keresd ki a megfelelő kocsit, amelybe a foglalásod szól, ez ki lesz írva több helyen. Nehezítés, hogy sok vidéki állomáson sajnos csak japánul teszik ki, ilyenkor kérj helyi segítséget, ha nem értesz japánul. A nyíló ajtók pontos helye meg van jelölve, ott állj sorba a felfestésnek megfelelően. Ha nem foglaltál helyet előre, van esélye, hosszú lesz a sor, ezt azért érdemes tudni.
  6. A vonatra felszállva keresd ki a helyünket, mint egy repülőn. Ugyan külön bőröndöknek kialakított szállítórész nincs, az utolsó sor mögé be szokták tenni az utasok a nagyobb csomagjaikat, de ha fel bírod olyan magasra emelni, a fej feletti tartóban is nagyon sok hely van és nem fog útközben leesni (többször teszteltük mi is nagy bőröndökkel). Ha ettől is tartasz, a lábadnál annyi hely lesz, hogy könnyedén elfér.
  7. Nyugodtan töltsd a telefonodat, laptopodat, van áramcsatlakozó minden ülésnél, viszont ha nem japán dugaszos a felszerelésed, akkor vigyél magaddal átalakítót, mert természetesen itt is csak japán a bemenet.
  8. Az ülések 180 fokban könnyedén forgathatók, így ha hárman-négyen utaznak együtt, akár szemben is ülhetnek egymással, ha nem megy, a személyzet szívesen segít.
  9. Sok ülés fűthető, ez be is lesz kapcsolva télen automatikusan.
  10. Az előtted levő szék támláján látsz egy térképet, hogy hol találsz szemetest és mosdót.
  11. Nyugodtan ehetsz a vonaton, kifejezetten szoktak árulni az állomásokon ún. ekibent (az eki jelentése állomás, a ben pedig a bentō rövidítése, azaz dobozos étel), illetve érkezik majd egy minibüfé is, mérsékelten túlárazva. Néhány vonaton automatát is találhatsz.
  12. Ha nincs is dohányzó kocsi, gyakran van egy leválasztott fülke a dohányosoknak, kizárólag itt engedélyezett a füstölés (elektromos cigire is érvényes)

A vonatok felszereltségei

A kiírások és bejelentések két nyelven történik, angolul és japánul. Néhány vonalon a következő megállókat bemondják koreaiul és mandarinul.

Néhány vonaton van kis kocsit tologató személyzet, a kocsiról tudunk venni rágcsát, italokat és bento boxokat.

Ingyenes Wi-Fi van a legtöbb vonaton, kivéve néhány öregebb vonatot Kelet-Japánban. A legtöbb állomáson szintén van.

Több WC van a vonaton, néha nemekre szétbontva. Az újabb járgányok mozgássérült WC-vel is rendelkeznek.

Dohányzás

A dohányzás a legtöbb vonaton tilos, kivéve a Tokaido vonalak és néhány Sanyo vonalon közlekedő shinkansen, ahol dohányzó szobák vannak.

Csomagok

A szabálykönyv szerint minden utas két csomagot vihet magával (plusz a kis táskák), egyik sem lehet nehezebb, mint 30kg és az oldalait összeadva nem lehet 250-nél magasabb a szám. Mindazonáltal javasolt a csomagküldő használata a vonatozás idejére, egyszerűbb úgy közlekedni.

Relatív nagy tartó van a fejek fölött, oda akár nagy bőröndöt is be lehet rakni, valamint a leghátsó sorban ülő utasok maguk mögé is be tudják csúsztatni azt. A lábtér is akkora, hogy nyugodtan elfér ott is csomag. A folyosóra lehetőleg ne állítsunk semmit.

2020 óta új szabály van a Tokaido, Sanyo, Kyushu és Nishikyushu shinkanseneken. Ha a csomagunk oldalainak hosszát összeadva 160-nál magasabb szám jön ki, akkor foglalnunk kell. Ennél nagyobb csomagot nem lehet szállítani non-reserved (nem foglalt üléses) kocsiban szállítani. A foglalás nélkül utazó utasokat megkérik, hogy a csomagjukat egy tárolóba vigyék és ezért 1000 yent kell fizetniük.

Shinkansen etikett:

Ne zárd el az utat a csomagoddal!

Ha beszélgetsz valakivel, halkan tedd!

Csak annyira hajtsd hátra az ülésedet, hogy a mögötted ülőnek ne okozz kellemetlenséget és ha leszállsz a vonatról, állítsd vissza azt az eredeti pozíciójába!

Halkítsd le a telefonodat és maximum az átjárókban beszélj rajta!

Vidd magaddal a szemetedet leszálláskor vagy dobd ki őket a szemetesbe már a vonaton!

A végére pedig álljon itt néhány érdekesség a shinkansen vonatokról:

  • a shinkansent az első Tokyoi Olimpián mutatták be, 1964-ben.
  • azóta kb. 5,6 milliárd ember vette igénybe
  • maximum sebessége 320km/h
  • a legmagasabb elért sebesség egy teszt során 2015-ben volt, ez 603km/h volt (világcsúcs)
  • az átlagos késés 54 másodperc vonatonként (például természeti katasztrófa és egyéb, kontrollálhatatlan dolgok miatt)
  • naponta 342 járat indul
  • egyenként 1323 ülés van rajtuk
  • ha a Tokaido shinkansennel utazik az ember, Kyoto felé a jobb oldalra, Tokyo felé pedig bal oldalra ülve szép időben nagyszerű kilátásunk lesz a Fujira
  • egy-egy végállomáson 7 perc alatt takarítja ki a személyzet a komplett vonatot és fordítja menetirányba a székeket