Ki ne álmodozott volna a blogolvasók közül, hogy elmegy Japánba? Általában az első cél Tokyo, a főváros, ami rendben is van így. Egy hatalmas metropoliszban egyesül a tradicionális és a modern Japán. Ha csak ezt az egy várost látjuk, máris belekóstolhatunk Japánba és rájövünk, hogy szeretnénk-e a továbbiakban Japánba látogatni.
Ami nagy problémaként szokott előkerülni, az az, hogy mindenki fél attól, hogy nagyon drága lesz a város maga. Részben ez jogos félelem, részben viszont tudni kell, mikkel lehet olcsóbbá tenni az utazást, illetve milyen dolgokat lehet teljesen ingyen csinálni Tokyoban.
Általában, ha Japánba megy az ember, akkor meg szeretne nézni pár templomot és/vagy szentélyt. Jó hírem van: szinte mindegyik ingyenes. Hirtelen nem is tudok mondani olyan templomot vagy szentélyt Tokyoban, ami fizetős lenne. Természetesen bent vehetünk emlékbe dolgokat, adakozhatunk, illetve vehetünk kívánságtáblácskát, amit kiakaszthatunk, de mivel ez teljesen opcionális, ezért élvezhető a látogatás ezek nélkül is. Érdemes Japánba érkezésünkkor egy szép füzetet venni (ha nem vittünk magunkkal), mert a legtöbb helyen (állomásokon is, látnivalóknál) van pecsét, ami ingyenes és egyből lesz egy saját kis emlékfüzetünk, amit lapozgatva újraélhetünk mindent.
Figyeljetek a cikkben, televágom hivatkozásokkal 🙂 (Mindegyikük angol, de ott a pontos cím, ami segíthet a saját térképetek összeállításában) Javaslom még, hogy egyenként keressetek rá képekre is, hogy mi tetszik nektek, ez nem városnéző enciklopédia, csak egy ötletadó blogbejegyzés, nem tudok mindenre kiterjedő írást összerakni, arra hetek kellenének 😀
A legtöbb dologról találtok az utazós blogomon képeket, használjátok a menüt.
UPDATE: azt hiszem, a világon itt van a legtöbb furcsa múzeum
Ingyenes programok Tokyoban:
- templomok, szentélyek, parkok (a fizetős parkok közül a legjobbakat lentebb válogattam össze)
- séta a modern negyedekben (Shinjuku, Ikebukuro, Ginza, stb.), akár az épületeken belül is, szinte mindegyik nyitva áll nézelődésre
- Odaiba: Szabadság-szobor replika és sétány, a hozzá csatlakozó bevásárlóközpont (tessék felfelé nézni), óriás Gundam-szobor
- Megaweb interaktív Toyota-bemutatószalon, interaktív játékokkal
- Omotesando: séta, beöltözött emberek, Takeshita utca
- Espace Luis Vuitton galéria állandó kiállításokkal
- vasárnaponként Harajukunál gyülekeznek a beöltözésért rajongó otakuk és örömmel pózolnak fotókhoz (térkép)
- szinten vasárnaponként az Akihabarára rajzanak ki az újrafestett autók szerelmesei
- Akasaka palota kertje
- Pénzmúzeum (hétfőnként zárva)
- Parazitológiai Múzeum (hétfőnként zárva)
- Papírsárkány Múzeum (vasárnap és ünnepnapokon zárva)
- Shinjuku Metropolitan Building (ingyenes kilátó mindkét toronyban, sötétedés után is nyitva)
- Űrközpont (szimulátorral)
- Suginami Animációs Múzeum (csak japán nyelvű magyarázatokkal)
- Tűzoltósági Múzeum
- Sumo Múzeum
- fesztiválok, matsurik városszerte, főleg a nyári szezonban
- cserifavirág-nézés (Tokyoban általában április első hetében virágzik)
- Dohány- és Sómúzeum
- Rendőrmúzeum (interaktív játékokkal)
- Császári palota (kívülről, illetve január 2-án és december 23-án ingyenes vezetések vannak bent is, de előre regisztrálni kell és eszméletlen tömeg van)
- vasárnaponként ingyenesen lehet bicikliket kérni a Császári Palota melletti parkban (térkép), amivel ott a környéken tekerhetünk egy kellemeset (tandem- és gyermekbiciklik is vannak, ha elfogynak, sorba kell állni, amíg visszaér valaki)
- a Tokyo Dome City kószálásra ingyenes, az egyes játékokra felülni csak fizetés ellenében lehetséges (húzós picit) – viszont van itt egy nagy hotel, ahova simán be lehet sétálni és üvegoldalú lifttel felmenni a legfelsőbb emeletre, amin át kilátást nyerünk Tokyonak ennek a részére
- Sony kiállítóterem (Ginza)
- Sony Archívum (picit nehéz megtalálni, dimbes-dombos környék és csak sétálva lehet megközelíteni, előzetes bejelentkezés szükséges)
- Canon kiállítóterem (térkép)
- Tokyo Camii (elképesztő, hogy mecset is van Tokyoban, méghozzá csodaszép)
- Ameyokocho piac
- M’s szex shop Akihabarán (a nézelődés ingyenes ugye és khm lesz meglepetés, 7 emeletes)
- Toto WC-kiállítóterem
- Tsukiji halpiac (tonhal-licitáláshoz hajnali 4 körül ott kell lenni, limitált számú embert engednek be)
- Hachiko szobra a Shibuya metrómegállónál és a híres kereszteződés
- ingyenes klasszikus zenei koncert van az Ueno park északi részén található koncertteremben
- sumo edzések (nehézkes megtalálni őket és nem egész évben vannak)
- bolhapiacok vasárnaponkét templomok kertjében
- Bunkyo Civic Center (ingyenes kilátó)
- Nippori (régi negyed, animékben gyakran látott környék, régi temető, cserifák)
- véradás (tudom, hogy első olvasásra furcsa, de néha adnak ingyen dolgokat, akár manikűrt is kaphatunk és a véradó központok eszméletlen jól néznek ki)
- Suntory whiskygyár-látogatás (ingyenes kóstolóval)
- Suntory sörgyár-látogatás (ingyenes kóstolóval)
- a születésnapodon ingyen mehetsz fel a Tokyo Tower első szintjére
- ugyancsak a születésnapodon ingyen mehetsz akármivel akárhányszor a Joypolisban (egyébként elég drága és annyira nem húha)
- Panasonic Center
- Toyota History Garage (abszolút nem csak Toyota autókkal)
- Reklámmúzeum
- Tokyo tőzsde
- Nikon Plaza
- Origami Múzeum
- Pandabusz (Asakusa és a Skytree között, 8 megállóval, egy kör 1 óra)
- Yebisu sörmúzeum (az egyik része fizetős, de kóstoló is van)
- a New Otani hotel kertje
Elképesztően sok az ingyenes program, nem igaz? Nézzük a továbbiakban azokat a programokat, amiket úgy ezer forint alatt kb. megúszhatunk (fejenként). Budapesten hány ingyenes és ennyire olcsó belépőhelyes szórakozást tudnátok felsorolni? 🙂
Olcsó programok Tokyoban:
- Shinjuku-gyoen (200 yen, jelenleg csak az északi bejárat van nyitva, NAGYON AJÁNLOTT!)
- Kameramúzeum (300 yen)
- Fukagawa Edo Múzeum (300 yen, hétfőként zárva, NAGYON AJÁNLOTT!)
- Edo skanzen (400 yen)
- Showakan Múzeum (300 yen, a második világháborús japán életről)
- Papírmúzeum (300 yen)
- Kyu Asakura ház (100 yen)
- Koishikawa Botanikus Kert (400 yen)
- Showa Kinen Park (410 yen)
- Koishikawa Korakuen (300 yen)
- Kyu Furukawa Kert (nyugati és japán stílusú park is van benne, 150 yen)
- Shitamachi Múzeum (300 yen, régi japán életről, kipróbálható régi játékokkal)
- villamosozás az utolsó megmaradt japán villamosok egyikével (160 yen)
- Takao-hegy (sikló a hegyre, majompark)
- Sake Center (500 yen árért 5féle saket kóstolhatunk meg)
- Nihonshu sake kóstoló bár (a honlapon találjátok az árakat)
- Ueno Zoo (600 yen, olyan átlagosan közepes állatkert, de vannak óriáspandák)
Ennie is kell mindenkinek, akármennyire is menő már a napenergia felhasználása 😀 Meglepően finomakat lehet enni Japánban még akár étteremben is, de a bolti kaja is tud isteni lenni.
Olcsóbb étkezési lehetőségek:
- bevásárlóközpontok alsó szintjén az esti órákban akár féláras leárazásba is belebotolhatunk (a valószínűsége úgy minden este)
- takoyaki (már a kevés helyek egyikén, ami Tokyoban található, úgy 500 yen környékén kezdődik egy adag – vigyázz, nagyon forró a töltelék!)
- reggelire kitűnő lehet pár onigiri bármelyik boltból, de találunk főtt ételt is eleget, meg is melegítik őket (az onigiri külön kihívás lehet, ha nem beszélünk japánul, mert különböző töltelékek vannak benne – egy javaslat, a cseresznyevirágos onigiri förtelmesen rossz, az egyetlen, amit nem ettem meg)
- úgy egyáltalán bátran vegyünk le bármilyen sushit vagy bentot a polcról az élelmiszerüzletekben, bármelyiknek jobb lesz a minősége, mint a legtöbb magyar sushis étteremben kapható ételeknek (szomorú, hogy ez így van)
- ramen és soba éttermek sokasága van mindenfelé a városban és ezer yen alatt megkapunk egy-egy akkora adag ételt, hogy egész nap nem fogunk többet ételre gondolni se
- 108 yenes (100 yen + 8% ÁFA) sushi éttermeket fogunk találni ugyan, de a minőség nagyon változó, a kedvenc helyünk nekünk az Uobei étteremlánc, nagyon finom és egyben érdekes az elektromos rendelés és a kisvonat, ami a rendeléseket kiviszi (rendelhetünk wasabimentes nigiriket is)
- Sanuki Udon Hanamaru étteremlánc
- találhatunk az utcákon rablóhúshoz hasonló felszúrt falatkákat, azok is olcsóak, finomak
- a Daiso és a Can do a kinti főbb 100 forintos boltok, de akad itt csoki is, innivaló – amire nincs árcetli rakva, az 108 yenbe kerül
- Ootoya étteremlánc
- Yoshinoya étteremlánc (térkép)
- Matsuya étteremlánc
- Mos Burger (vannak helyi hambik, ahol pl. rizs van zsömle helyett, térkép)
- Sukiya étteremlánc (térkép)
- Nakau étteremlánc (térkép)
- Genki sushi (elektromosan rendelős)
Vigyázzunk a sushis helyeken, ha olyan running sushi van, ahol színesek a tányérok, ott különböző árai vannak a sushiknak attól függően, milyen színű tányért veszünk le.
Az automatával rendelkező éttermekben az automaták nem beszélnek angolul legtöbbször, de kép mindig van. Figyeljünk oda, hogy több automata van kirakva, tízezres yennel nem mindegyikben tudunk fizetni, de az egyikben mindenképpen.
Lábjegyzet: rengeteg olyan édesség van a boltokban, amit otthon nem lehet kapni. Ez nem csak a pénztárcánknak nem jó, hanem ellensúlyozást igényelhet. Javasolt a biciklikölcsönzés, illetve sok gyaloglással is kiválthatjuk a pluszkalóriákat (ezzel tehermentesítjük a tárcánkat is kicsit 😀 )
További spórolási lehetőségek közlekedés és belépők tekintetében:
- biciklikölcsönzés: összefoglaló oldal árakkal, címekkel, tudnivalókkal, illetve itt van egy kifejtősebb összefoglaló. Sokkal többet látunk így Tokyoból, mint ha folyton a föld alatt utaznánk. Az egész város biztonságos közlekedési szempontból és csak néhol vannak dombos vidékek (mint pl. a beszédes nevű Roppongi kerület). A bicikliken beépített patkózár van a hátsó keréken, ez elegendő ahhoz, hogy ne vigye el senki, de vigyázzunk, bicikliket errefelé is lopnak és a kölcsönzött bicikli sokba fog kerülni nekünk, ha nem visszük vissza (regisztrálnak minket előtte). A biciklikre vonatkozó parkolási tiltásokat csak félig kell komolyan venni, a maximum, ami történhet, annyi, hogy kap egy cetlit a canga, hogy ejnye-bejnye, parkoljunk el onnan.
- olcsóbb többnapos metrojegyek: itt egy összefoglaló angol nyelven minden elérhető több napos turistabérletről. A SUICA és PASMO kártyákról már írtam az összefoglaló utazós posztban
- Grutto Pass: ez lehet Japán ajándéka a turistáknak. 95 múzeumba és egyéb helyre biztosít ingyen, vagy kedvezményes belépőt. Két napra való napi metrojegyet kapunk melléjük, amiket nem feltétlen kell egymás utáni napokon felhasználni. Az ára 2200 yen, de maga a kétnapos metrobérlet már 1200 lenne önmagában és akkor még egy múzeumba se léptünk be. Sok olyan helyre enged ingyenes belépést, ahova talán nem mennénk az elrettentő beléptidíjak miatt. Érvényes az első használattól számított két hónapon át. Pecséteket kapunk bele minden helyen, ahol használjuk. Ha elérünk elegendő pecsétszámot, ajándékot is kapunk a használat után. Abszolút megéri!
Aki ezekután még azt mondja, hogy egy hét elegendő Tokyora, az vagy hazudik, vagy festi magát 😀Mivel ez a poszt a spórolásról szólt, szóba se hoztam a drágább programokat (pl. Disneyland), kilátókat (pl. Skytree), a környékbeli kirándulási lehetőségeket (Nikko, Fuji, Yokohama, Kamakura, Enoshima, stb.).
Jó szórakozást a tervezéshez 🙂