Vonatozás Japánban

Bár az ember azért életében biztosan ül vonatra, Japánban sok szempontból más lehet egy ilyen kirándulás. Mivel a legtöbb utazó valószínűleg fog legalább egyszer vonatra ülni az országban, ezért összeállítottam egy leírást, hogy mi hogyan történik.

A shinkansen vonatokon való közlekedésről most nem lesz szó, arról itt olvashattok.

1) Vonatok típusai

普通Local (kakueki-teisha vagy futsu-densha)
Személyvonatok, minden bokornál megállnak.
快速Rapid (kaisoku)
Gyorsvonatok, néhány állomást kihagynak, de ugyanannyiba kerül a jegy rájuk, mint a személyvonatokra. Figyeljünk, hogy jó-e nekünk, átszállás esetén megáll-e ott, ahol nekünk kell.
急行Express (kyuko)
Expresszvonatok, kevesebb helyen állnak meg, mint a gyorsvonatok. A JR expresszvonatokra felszámolnak extra díjat, a többi cégnél nincs ilyen felár.
特急Limited Express (tokkyu)
Sebesvonat, csak főbb állomásokon áll meg, feláras a normál jegyhez képest (általában 500-4000 yen között), amelyet csak a JR számol fel, a többi társaság nem.
新幹線Super Express (shinkansen)
Csak a JR üzemelteti ezeket, külön vágányt és peront használnak. Jelentősen drágább, mint az alapjegyek, viszont jóval gyorsabb is. Sokszor helyjegy-köteles, de vannak anélkül használható kocsik is a legtöbb járaton.

2) Üléskategóriák

Hosszú távon közlekedő vonatokon a JR két osztályt kínál, van a hétköznapi (másodosztály) és a zöld (első osztály). Sok helyi vonaton csak másodosztály található. A zöld kocsik kevésbé zsúfoltak, de 30-50% drágábbak ide a jegyek.

A legtöbb shinkansen és limited express vonaton van nem foglalt (jiyūseki) és foglalt kocsi (shiteiseki), néhány járaton viszont csak foglalt hellyel lehet utazni. A zöld kocsikban minden helyre foglalni kell.

A local, rapid és express vonatokon általában a nem foglalhatók a jegyek (kivételek lehetnek). A helyfoglalás általában 300-700 yen, de JR Pass-szal és sok regionális bérlettel ingyenes (ez egyenként ellenőrizendő attól függően, melyiket vesszük).

Csak hosszabb távon közlekedő vonatokon találunk olyan vagont, amelyben dohányozni lehet. A vonatokon egyébként máshol tilos a dohányzás.


3) Jegyvásárlás

Az előre feltölthető IC kártyák meggyorsítják a vonatos közlekedést és nem csak Tokyoban. Egyébként lehet egyenként is jegyet venni minden vonatra.

a) Rövid szakaszú vonatútra jegyvásárlás automatából
  1. Keresd ki a célállomást és az annak megfelelő árat az automata felett található térképen. A térkép megmutatja az elérhető állomásokat a környéken és azt az állomást, amin éppen vagyunk, általában pirossal jelölik és az van ráírva, hogy 当駅. Amennyiben csak japán nyelven találunk fent térképet, kérj segítséget (de szokott latin betűs térkép is lenni valahol a közelben).
  2. Válaszd ki az angol nyelvet a lehetőségek közül
  3.  Tedd be a szükséges pénzt az automatába. Érmék közül 10, 50, 100 és 500 yeneset fogadnak el, papírpénzből sokszor csak az 1000 yenest (ezt írják az automatán).
  4. Válaszd ki, hány jegyre van szükségetek. Alapból az 1 van beállítva, ha csak ennyi kell, akkor ez a lépés kész is.
  5. Ha rossz árú jegyet vettél vagy nem tudod, melyiket kell venni, nem kell aggódnod, a célállomáson kifizethetjük az esetleges különbözetet (nem fog kiengedni a kapu egyébként).
  6.  Nyomd meg a gombot, amelyen megjelenik a jegyek ára.
  7.  Szedd össze a jegyet és az esetleges visszajárót.
  8.  Ne hagyj ott semmit a kis pulton.
b) Jegyvásárlás eladónál

Ehhez szükség lesz az alábbi információkra:

  • utasok száma
  • utazás dátuma
  • indulási állomás (ha nem az, amelyiken éppen vagyunk)
  • célállomás
  • ha lehetséges, akkor másod- vagy első osztály (green car)
  • igénylünk-e vagy kötelező-e helyfoglalás

Ha szeretnél helyet foglalni, akkor kell még:

  • a vonat neve vagy pontos indulási ideje és célállomása
  • dohányzó vagy nem dohányzó opció (ha van)

Ha nem beszélsz japánul, a fontos információkat leírhatjuk egy papírra is és egyszerűen csak átadjuk az eladónak. Pont, mint egy bankrablásnál, na nem mintha értenék hozzá. Néhány állomáson adnak angol nyelvű kitöltendő papírt is, de nagyon ritkán találunk ilyet.


4) Belépés a jeggyel a kapukon keresztül

Miután megvettük a jegyet, mehetünk egyből a kapukhoz. Fontos, hogy ezután már nem hagyhatjuk el azt, csak egyszeri belépésre jogosít. Ne felejtsük el utána össze is szedni a jegyet, ahogy átmentünk rajta, mert különben a célállomáson nem fogunk tudni kilépni.

Amennyiben IC kártyát használunk, így azt csak le kell olvastatnunk a bejáraton, amennyiben van rajta elegendő pénz, mehetünk is be. Ha nem olvassa le rendesen a kártyát a kapu, nem fog kiengedni minket a célállomáson levő, erre figyeljünk. Ha nem enged kifelé minket a kapu, menjünk oda egy alkalmazotthoz, ő ráteszi egy leolvasóra a kártyánkat és azonnal kiderül a probléma és meg is lehet oldani azt.

Ha JR vagy regionális bérletünk van, akkor az oldalsó kaput kell használnunk, ahol az ottani személyzetnek felmutatjuk a világjegyünket. A hátoldala fontos, a dátum legyen jól látható. Nagyon ritkán megállítanak és ellenőrzik az útlevelet is, de annyira ritka ez, hogy én is csak a biztonság kedvéért említem.


5) A peronok

Keresd meg a kijelzőn a te vonatodnak megfelelő peront, általában latin betűkkel is kiírják a vonatok neveit és az állomások neveit. Ha gondban vagyunk, kérdezzük meg csak a célállomás nevét egy alkalmazottól (lehetőleg ne a takarítótól).

A legtöbb peronon jelölik, pontosan hol fog megállni a vonatunk. A kijelzőn a következő érkező vonatok neve mellett egy háromszöget vagy egy kört találunk, annak megfelelően kell sorba állni. A vonatajtó ott lesz pontosan, ne aggódjunk. A mellékelt képen látható, hogy a 3-6 kocsik helyén áll meg csak a vonat (tehát rövidebb, mint mondjuk egy 6 kocsis szerelvény).

Ha hosszútávú vonatra szállunk, akkor az is ki lesz írva, hogy az ott megálló kocsi hányas számú, első- vagy másodosztályú, illetve hogy foglalt vagy nem foglalt kocsi-e éppen (valamint hogy dohányzó vagy sem).

Néhány esetben a peront többféle vonat használja, figyeljünk rá, hogy nem biztos, hogy a következő pont nekünk megfelelő lesz és lehet, hogy az a rapid pont nem áll meg ott, ahol mi a local vonatról leszálltunk volna. Ha kétségeink vannak, a vonat hátsó felében találjuk a személyzetet, aki segíthet.